25 Haziran 2013, Salı

Taksim'de ve Ankara'da binler Ethem için buluştu

Emek ve Demokrasi güçlerinin çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi Ethem Sarısülük'ü vuran polisin tutuksuz yargılanmasını protesto ediyor. Ankara ise Ethem için binler olup bir kez daha Güvenpark'a aktı.

DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve HDK'nin çağrısıyla bir araya gelen kitle Galatasaray Meydanı'ndan Taksim'e yürüdü.

BİNLERCE KİŞİ POLİS ENGELLEMESİNİ PROTESTO EDİYOR

ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve MYK üyelerinin, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş'ın da aralarında olduğu kitle "Katiller halka hesap verecek" pankartını açtı. Yürüyüşte, "Katil devlet hesap verecek", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber hiç birimiz", "Ethem'in katili AKP'nin polisi", "Ethem yoldaş ölümsüzdür", "Her yer taksim her yer" sloganları atıldı.

POLİS ABLUKASI DEVAM EDİYOR

Taksim Meydanı girişinde yüzlerce polis ve TOMA'larla kurulan barikatla kitlenin alana girişine izin verilmiyor. Binlerce kişi polis engelini protesto etmek için oturma eylemi yapıyor.

ANKARA ETHEM İÇİN GÜVEN PARK'TA BULUŞTU

Türkiye 'nin birçok noktasında aynı zamanda düzenlenen Ethem Sarısülük'ü anma ve vuran polisin serbest bırakılmasına tepki eylemi Ankara 'da da Sarısülük'ün vurulduğu Güven Park'ın yanında gerçekleşiyor.Ethem Sarısülük'ün abisi halka seslendi.  Sarısülük'ün vurulduğu noktada toplanan binlerce vatandaş "Ethem yoldaş ölümsüzdür", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları atıyor. Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yer karanfil, mumlar ve Sarısülük'ün yanı sıra eylemler sırasında ölen Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş'ın fotoğraflarıyla donatıldı. Eyleme CHP milletvekilleri Aylin Nazlı Aka, Levent Gök, Veli Ağbaba, BDP milletvekili Sebahat Tuncel, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel'in de destek veriyor.

'ÖZGÜRLÜK İSTEMİYOR ÖZGÜRLÜK OLUYORUZ'

Ethem Sarısülük'ün kardeşi İkrar Sarısülük, kardeşinin vurulduğu yerde yaptığı konuşmada, "Bu ülkede hukukun ayaklar altına alındığını gördük. Ethem'in katili hesap verene kadar ailesi olarak sizden istediğimiz bu direnişi sürdürün" dedi.

'ETHEMCİĞİM MAHKEMEDE BİR KEZ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ'

Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar da "Ethemciğim mahkemede bir kez daha öldürdü. Taş atan Filistinli çocuklara karşı silah kullanan İsrail askerlerinden ne farkınız var. Ethem'in katillerini sokaklar yargılayacak" derken, konuşma yapanlardan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "Toplum ayrıştırılmaya çalışılıyor. Uludere katliamının emrini verenlerle Ethem'in ölüm emrini verenler birdir. Katillerin peşini bırakmayacağız. El beden kaşınan yeri bilir, dert bizde derman bizdedir" diye konuştu.

SEBAHAT TUNCEL: ETHEM DEMOKRASİ MÜCADELESİNİN BİR ŞEHİDİ

BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ise Ethem demokrasi mücadelesinin bir şehidi olduğunu söyleyerek "Katil devlet olunca hesap vermiyor, her zaman aklanıyor. Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz teröristti; Ethem de çapulcu ya da marjinal oldu. Gidenlere verebileceğimiz en büyük söz mücadeleye devam etmektir" dedi.

'İKTİDAR POLİS DESTAN YAZDI DİYEREK HALKA SAVAŞ AÇTI'

Ankara Birlik ve Dayanışma Formu adına yapılan ortak açıklamada da "Bu katilleri Sivas'tan, Maraş'tan, Çorum'dan, Uğur Kaymaz'dan, Ceylan Önkol'dan hatırlıyoruz. Reyhanlı'dan Roboski'den hatırlıyoruz. İktidar, 'polis destan yazdı' diyerek halka savaş ilan etti. Biz kimseden özgürlük istemiyor özgürlük oluyor, adalet istemiyor adalet oluyoruz" dendi.

EmekDünyası.Net/Ajanslar