26 Haziran 2013, Çarşamba

Anneler: Ya çocuklarımızı bırakın, yada bizi de tutuklayın

Ethem Sarısülük ailesi ile Taksim direnişi sırasında gözaltına alınan ve tutuklanan direnişçilerin aileleri, savcılığa dilekçe vererek kendilerini ihbar etti.

Taksim direnişine destek eyleminde polis tarafından öldürülen Ethem Sarısülük'ün ailesi ile bu direniş sırasında çocukları gözaltına alınan ve tutuklanan aileler, Ankara Adliyesi'nin önünde basın açıklaması yaptı.

'YA ÇOCUKLARIMIZI BIRAKIN YADA BİZİ DE TUTUKLAYIN'

"Ya çocuklarımızı bırakın ya da bizi de tutuklayın. Zira ben de orada, çocuğumun yanındaydım" diyen aileler, savcılığa kendilerini ihbar etti.

Adliye önüne gelen aileler, "Katil devlet hesap verecek", "Ethem yoldaş ölümsüzdür", "Anaların öfkesi katilleri boğacak" sloganlarını attı. Ayrıca "Ethem yoldaş ölümsüzdür" dövizleri açan kitle, Sarısülük'ün fotoğrafını yüzlerine taktı.

Adliye önünde açıklama yapan Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, katillerin korunduğunu ve ödüllendirildiğini belirterek, "Halkın çocuklarını öldürenler katilleri korumaya devam etsin. Biz çapulcular halkın gücü ile hesap soracağız. Annelerimizi, babalarımızı ve tüm halkımızı mücadeleye çağırıyoruz. Bu hukuksuzluğa, adaletsizliğe ve zorbalığa dur demek için bütün halkımızı karşı durmaya çağırıyoruz" dedi.

KATİLİ TUTUKLAYIN

Sarısülük'ten sonra konuşan ailenin avukatı Kazım Bayraktar, bilirkişi raporları ve tanıkların ifadeleri ile otopsi raporlarının mahkeme kararının gerekçesinde yer almadığını belirterek, "Fakat ekip amiri tanık olarak dinleniyor. Katil polis Ethem'i vurduktan sonra kaçıyor. Katili tutuklayın" dedi.

Bayraktar'dan sonra söz alan Sarısülük'ün annesi Sayfi Sarısülük ise, bir evladını kaybettiğini bunun yanında binlerce evladının olduğunu belirterek, "İçerdeki yavrularımızı serbest bırakın. Katili yakalayın" dedi. Öte yandan Sivas Madımak Oteli'nde yakınlarını kaybeden aileler de gerçek katillerin bir an önce yakalanmasını istedi.
Açıklamanın ardından hazırlanan dilekçeler savcılığa sunuldu.

EmekDünyası.Net/ETHA