05 Temmuz 2013, Cuma

Mısır'da Mursi taraftarlarına ateş açıldı: 3 kişi öldü

Mısır'da askeri darbeyle sonuçlanan siyasi kriz devam ediyor. Darbeye karşı "Ret günü" ilan eden Müslüman Kardeşler'in çağrısında uyarak sokağa çıkan 3 kişi öldürüldü.

Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan 2011 ayaklanmasından bu yana "Cuma isyanları"nın Mısır'da önemli bir yeri var. Darbeyi reddettiğini açıklayan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler (MK), bugünü "Ret günü" olarak ilan etti.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER'İN 'RET GÜNÜ'NDE 3 KİŞİ ASKER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Mursi'nin devrilmesinden bu yana sessiz gözüken Müslüman Kardeşler taraftarları bugün sokağa çıktı. Kahire'deki Nasr City ve İskenderiye'de on binlerce Mursi taraftarı meydanları doldurdu. On binler "Kahrolsun askeri cunta" sloganları attı. Mursi'nin tutulduğu askeri üssün önüne gelen göstericilere askerin ateş açtığı bildirildi. AFP haber ajansı, 3 Mursi taraftarının öldüğünü duyurdu.

'DİKENLİ TELLERE MURSİ POSTERİ ASMAK İSTERKEN BAŞINDA VURULDU'

Görgü tanıkları olayda yaralananlar da olduğunu aktarıyor. El-Cezire Muhabiri Matthew Cassell, göstericilerden birinin kışlayı çevreleyen dikenli tellere tırmanarak Mursi posteri asmaya çalışırken başından vurulduğunu aktardı. BBC Ortadoğu Editörü Jeremy Bowen ise, askeri üssün önünde göstericilerin daha fazla ilerlememeleri konusunda uyarıldığını, buna rağmen Mursi taraftarlarının yolun karşısına geçmesi üzerine askerin önce havaya, 1 dakika sonra da kitlenin üzerine ateş edildiğini belirtti. Bowen olayda bir kişinin öldüğünü gördüğünü dile getirirken bölgede büyük bir öfke ve şokun hakim olduğu bildiriliyor. Öte yandan Bowen'ın kendisi de kuru sıkı saçmalarla hafif şekilde yaralandı. Mursi lehine sloganlar devam ederken, 2 helikopterin alçak uçuş yaptığı, kitleye gaz bombasıyla müdahale edildiği aktarıldı. Mısır ordusundan yapılan ve el-Cezire'nin aktardığı açıklamaya göreyse eylemde yalnızca kuru sıkı ve gaz bombası kullanıldığı iddia edildi.

300 KİŞİLİK GÖZALTI LİSTESİ

Darbe sonrası Müslüman Kardeşlere yakın televizyon kanalları kapatılmış, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındığı iddia edilenlerden biri de hareketin lideri Muhammed Badie idi. Ancak MK avukatı Mustafa El-Demeiry Badie'nin gözaltında olmadığını ancak hakkında gözaltı kararının bulunduğunu söyledi. Ordunun elinde 300 kişilik bir gözaltı listesi olduğu belirtiliyor. MK sözcülerinden Cihad el-Haddad da ülkede kendilerine karşı bir cadı avı başlatıldığını belirterek "Cuma namazından sonra büyük bir miting düzenleyerek, cuntayı düşürecek barışçıl eylemlere başlayacağız" demişti.

EL BARADEY: MK DE YENİ SÜRECİN PARÇASI OLMALI

BBC'ye konuşan muhalif liderlerden liberal Muhammed el Baradey, ordunun darbe yapmadığını, halk adına hareket ettiğini savundu. El Baradey, Müslüman Kardeşler'in de yeni politik sürecin parçası olması gerektiğini söyledi. El Baradey, MK yöneticilerine yönelik gözaltıları ise şöyle açıkladı: "Evet birkaç günlüğüne gözaltına alındılar. Çünkü taraftarlarına silahlı direniş çağrısı yapıyorlar.

"ULUSAL KURTULUŞ CEPHESİ'NDEN AÇIKLAMA

Mısır'da sol ve liberal grupların oluşturduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi yaptığı açıklamayla "2.devrimin kazanımlarının korunması için" halkı sokaklara çağırdı.

AFRİKA BİRLİĞİ MISIR'IN ÜYELİĞİNİ ASKIYA ALDI

Afrika Birliği, Mısır'daki gelişmeler sonrası ülkenin üyeliğinin askıya alındığı açıkladı.

MANSUR 2 DANIŞMAN ATADI

Geçici olarak başkanlığa getirilen Adli Mansur, yaptığı ilk açıklamada Müslüman Kardeşler dahil kimsenin politikadan dışlanmaması gerektiğini belirtmişti. Mansur bugün Hakim Ali Avut Salih'i hukuki danışman, Hakim Mustafa Hegazi'yi ise siyasi danışman olarak atadı. Mansur, İslamcıların hakimiyetindeki Şura Konseyi'nin de feshedildiğini açıkladı.

REFAH SINIR KAPISI KAPATILDI

El-Cezire'nin haberine göre Mısırlı yetkililer, bir sonraki bilgilendirmeye kadar Gazze'yle olan Refah sınır kapısını kapattı.

SİNA'DA SALDIRI, BİR ASKER ÖLDÜ

Öte yandan Sina Yarımadası'nda el Arish havaalanı ve 3 askeri noktaya silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırıda 1 asker öldü, 3 asker yaralandı. Saldırının Mursi'nin devrilmesine bir tepki olarak gerçekleşip gerçekleşmediğini dair bir bilgi yok.

GERGİNLİK PETROLE YANSIDI

Sina'daki gerginlik sonrası Brent petrolü 107 doları aştı. Brent petrolünün varil fiyatı 1,5 dolarlık yükselişle 107,34 dolar seviyesine ulaştı. ABD ham petrolü ise 83 sentlik artışla 102,07 dolarda.

SELEFİ NUR PARTİSİ KAPATILAN TV'LER İÇİN DEVREDE

Mısır'da ordunun yönetime el koyma sürecinde, ordudan yana taraf olan Selefi Nur Partisi, Müslüman Kardeşlere yakınlığıyla bilinen, "İslamcı" televizyon kanallarının kapatılması sonrası devreye girdi. Partinin lideri Yunus Makhioun, yetkililerle kanalların yeniden açılması için görüştüklerini ifade etti.Darbe sonrası aralarında Misr25, el-Hafız, el-Nas gibi televizyon kanallarının yayını kesilmiş ve çalışanları da gözaltına alınmıştı.

EmekDünyası.Net/Evrensel