27 Temmuz 2013, Cumartesi

Mısır'da sivillere ateş açıldı: 150 ölü

Darbeyle sarsılan Mısır'da büyük bir katliam yaşandı. Kahire ve İskenderiye'de Muhammed Mursi destekçilerinin üzerine ateş açıldı, ölü sayısına ilişkin farklı ifadeler verilmekle birlikte el Cezire Arapça'nın verdiği rakama göre 150 kişi yaşamını yitirdi.

Mısır'ın birçok kentinde Müslüman Kardeşler ve Mursi karşıtları dün sokaklara çıkarak eylem yaptı. Milyonlar sokaktaydı. Tahrir, Rabiatül Adeviyye Meydanı, İttihadiye'deki Başkanlık Sarayı ve İskenderiye'de meydanlar dolduruldu.

BARIŞÇIL BAŞLAYAN GÖSTERİLER ORDUNUN SALDIRISIYLA KANA BULANDI

Rabiatül Adeviyye Meydanı'nın bulunduğu Kahire'nin Nasr City bölgesindeyse, Muhammed Mursi'nin darbeyle devrilmesini protesto eden Müslüman Kardeşler üyelerine "güvenlik güçleri" sabaha karşı 3 sularında gerçek mermilerle saldırdı.

ÇATIŞMA POLİSİN OTURMA EYLEMİNE GAZLA SALDIRMASIYLA BAŞLADI
Çatışmanın polisin oturma eylemine göz yaşartıcı gazlarla saldırmasıyla başladığı öğrenildi.

El Cezire'nin yayınladığı bu fotoğrafta da (üstte) görüldüğü  üzere katliama rağmen Nasr City'de protesto gösterileri sabah saatlerinde de devam etti. Tahrir Meydanı'nın ise boş olduğu aktarıldı.

ÖLÜ SAYISINA İLİŞKİN FARKLI RAKAMLAR VERİLİYOR, 70 İLE 150 ARASINDA RAKAMLAR VAR

Saldırıda ölü sayısına ilişkin farklı rakamlar verilirken el Cezire Arapça, meydandaki cami ve çevresinde kurulan hastanedeki doktorlara dayandırdığı haberinde olaylarda ölü sayısının 150'e ulaştığını ve binlerce kişinin de yaralı olduğu bilgisini aktardı. Reuters ölü sayısını en az 70 olarak duyururken Müslüman Kardeşler sözcüsü Cihad el-Haddad saldırıyı "Yaralamak için değil öldürmek için ateş ediyorlar" şeklinde niteledi. Müslüman Kardeşler, 136 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Reuters'a konuşan Dr. İbtisam Zein, ölülerin çoğunun başından vurulduğunu dile getirdi.

MISIR SAĞLIK BAKANLIĞI ÖLÜ SAYISINI EN AZ 29 OLARAK VERDİ

Devlet Televizyonu ise Mısır Sağlık Bakanlığı bilgilerine dayanarak saldırıda ölenlerin sayısını "En az 29" olarak açıkladı. Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre İskenderiye kentindeki eylemlerde de 14 yaşındaki bir çocuk dahil 9 kişi öldürüldü, 146 kişi yaralandı. Ülke genelindeki çatışmalarda 7'si polis yüzlerce kişinin yaralandığı ifade edilirken resmi haber ajansı MENA'ya göre 53 Müslüman Kardeşler üyesi silahla yakalanarak gözaltına alındı. Luksor, Mahalla, Garbiye gibi kentlerde de çatışmalar ve yaralanmalar yaşandı.

DARBEDEN BU YANA ÖLDÜRÜLEN KİŞİ SAYISI 200'Ü AŞTI

Darbeden bu yana Mısır'da çoğunluğu Müslüman Kardeşler üyesi 200'ü aşkın kişi öldürüldü.

AFP'NİN YAYINLADIĞI YANDAKİ FOTOĞRAFA GÖRE KAHİRE'DEKİ SEYYAR HASTANENİN BİR BÖLÜMÜNDE 37 CESET VAR

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır'daki gösteriler sırasında yaşanan can kayıplarından büyük teessür duyduğunu belirtti, tüm taraflara şiddete son vermeleri çağrısı yaptı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de Mısır'daki son gelişmelerden derin endişe duyduklarını dile getirdi ve protestocuların üzerine ateş açılmasını kınadı.

EmekDünyası.Net/Evrensel