01 Şubat 2014, Cumartesi

Yarın Haber'e 'yolsuzluk sansürü'

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu haberlerine yüksek denetim ve sansür. İnternette mevcut sansürü daha da artıracak 5651 Sayılı yasa üzerinde değişiklik önerileri görüşülürken, haber sitelerine ardı ardına uyarılar gidiyor.

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), yarinhaber.net'ten sitede yer alan "Bilal dört ayak üstüne düştü" başlıklı haberin kaldırılmasını istedi.

KALDIRILMASI İSTENEN HABER HANGİSİ?

Kaldırılması istenen haberde, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ikinci dalgasında hakkında gözaltı kararı verilen ve ardından kaldırılan isimlerin yer alıyordu.

uyari@ihbarweb.org.tr adresinden gönderilen mailde, haberin kaldırılma istemine gerekçe olarak İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararı gösterildi. Ancak kararın içeriği hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

İŞTE YARIN HABER'E GÖNDERİLEN UYARI MAİLİ

yarinhaber.net'e gönderilen mail şöyle:

"Sayın Yetkili,

Bilindiği üzere, 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun' 23/05/2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Türkiye'de İnternet içerik düzenlemeleri konusunda yetkili kamu kurumudur. Başkanlığımıza aşağıda yer verilen alan adı/URL adresleri ile ilgili mahkeme kararı gönderilmiştir.Mahkeme kararına konu içeriğin çıkarılması ya da Türkiye'den erişiminin engellenmesi gerekmektedir. Gereğinin derhal yapılmasını rica ederim.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı"

EmekDünyası.Net/Yarinhaber.net