03 Şubat 2014, Pazartesi

Korkmaz davası gergin başladı

Ali İsmail Korkmaz'ın davası Kayseri'de görülüyor. Destek için gidenlere türlü engel çıkarılırken, duruşma salonunda iki silahlı kişi olduğunun ortaya çıkmasıyla gerginlik tırmandı.

Eskişehir'de geçen yıl 2 Haziran'da Gezi Parkı protestoları sırasında saldırıya uğrayıp 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili açılan davanın görüleceği Kayseri'de bugünkü ilk duruşma öncesi güvenlik önlemleri alındı.

Kentte her türlü gösteri valilik tarafından yasaklandı. Yaklaşık 2 bin polis memuru, 2 TOMA ve bir polis helikopterinin görev yapacağı duruşma öncesi, şehrin giriş ve çıkışlarına arama noktaları kuruldu. Davada 1'i polis olmak üzere 5'i tutuklu 8 kişi kasten adam öldürmek ve bu suçu kolaylaştırmaktan 10 yıl ile ömür boyu hapis arasında ceza istemiyle yargılanacak.

YÜZLERİNİ GİZLEDİLER

Kayseri Kapalı Cezaevi'ne önceki gün duruşmayla ilgili nakledilen tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırın sahibi İsmail Koyuncu ve akrabaları Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatanseven, Ebubekir Harlar cezaevi aracıyla eski adliye binasının mahkum girişine kadar getirildi. Jandarmanın adeta etten duvar ördüğü kapıdan 5 tutuklu, yüzlerini ellerindeki dosyalarla, atkılarla kapatarak duruşma salonuna götürüldü. Tutuksuz yargılanan polis memurları Şaban G. Hüseyin E., Yalçın A. da adliyeye, polis kontrolündeki yan kapıdan girdi. Eskişehir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 20 Kasım 2013 tarihinde yapılacak ilk duruşma öncesinde Valiliğe ve Cumhuriyet Başsavcılığına birer yazı göndererek duruşmanın Eskişehir'de yapılmasının güvenlik açısından herhangi bir sakıncasının olup olmadığını sordu. Cumhuriyet Başsavcılığı ile Valilik duruşmanın güvenlik açısından başka ilde yapılması yönünde görüş bildirdi.Bunun üzerine Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verilen davanın ilk duruşması bu sabah Kayseri'de , yeni adliye binasındaki salonların küçük olması nedeniyle, Valiliğin hemen yanı başındaki eski adliye binasında başladı.

300 AVUKAT ADINA AÇIKLAMA

Etrafı demir barikatlarla çevrilen ve arama noktalarından girilen adliye binası önünde, Eskişehir Barosu başta olmak üzere 300 avukat adına bir basın açıklaması yapıldı. Avukat Ali Özgür tarafından okunan bildiride şöyle denildi: "Eskişehir'de 2 Haziran Gezi parkı protestoları sırasında uradığı saldırı sonucunda ağır yaralanan ve 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren üniversite örgencisi Ali İsmail Korkmaz'ın davası, Eskişehir'den kaçırılarak, Kayseri'ye getirildi. Ali İsmail, dosyasının güvenlik nedeniyle Eskişehir'den Kayseri'ye taşıyan Yargıtay 5'inci Hukuk Dairesi, 1993 yılında da Lice'de katledilen Tuggeneral Bahtiyar Aydın dosyasını güvenlik gerekçesiyle Eskişehir'e nakletmişti. Ali İsmail Korkmaz davasının güvenli bir şehir olduğu yıllardır bu tür davalarda uygulanan nakil kararları ile tescil edilmiş olan Eskişehir'den güvenlik gerekçesiyle kaçırılmış olması ve doysa Kayseri'ye nakledilmişken, 24 tanığın Eskişehir'de yapılacak duruşmada dinlenmesine karar verilmiş olması, naklin aslında hukuki bir sebebe dayanmadığının en açık göstergesidir. Güvensiz denilen Eskişehir'de 6 Ocak tarihinde yapılan ve hiçbir güvenlik sorunu yaşamayan talimat duruşmasına 100'dan fazla avukatla katılan bizler, Kayseri duruşmasına bu kez 300 avukatla katılıyoruz. Yolları kesseniz de Ali İsmail'in ailesi, milletvekilleri, uluslararası heyetler, sendika, parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileriyle Kayseri'deyiz. Siz haksızlığı büyüttükçe, biz bu davanın daha kalabalık takipçisi olacağız. Ali'yi aramızdan aldılar ama adaleti hangi delikte saklanırsa saklansın çıkaracağız.'' Açıklamanın ardından yer darlığı nedeniyle salona alınmayan avukatlar kapıya yüklendi, kısa süreli arbedenin ardından içeri girebildiler.

'NASIL KIYDINIZ OĞLUMA'

Anne Emel Korkmaz ve yengesi Süheyla Korkmaz, duruşma salonuna Ali İsmail Korkmaz'ın fotograflarıyla geldi, avukatlar anne ve yengeyi ayakta alkışladı. Anne Emel, duruşma öncesi, oğlunun fotografını salondakilere göstererek, ''Ali'yi getirdim size'' diyerek konuşmaya başladı. Daha sonra sanıklara kendileri arasında adeta etten duvar ören polis ve jandarmalara "Koruyun arkadaşlarınızı. Bizi görmesinler, yüzümüze bakmasınlar'' diye seslendi. Anna Emel Korkmaz daha sonra, "Nasıl kıydınız o çocuğa? Ne yaptı size ? Çocuklarımızı niye dövdünüz ? Çıkarın bunları buradan. Bunlar annelerinin yüzlerine nasıl bakıyorlar?'' dedi. Kız kardeşi de sanığa "Kardeşim çocuğunu mu öldürdü?" diye sordu.

HARAM OLSUN ALDIĞINIZ PARA

Abisi Gürkan Korkmaz sanıklara ve avukatlarına tepki gösterdi, ''Haram olsun aldığınız para'' diye bağırıp ayağa kalktı, yanındakiler koluna girdi. Sendika.org'un haberine göre sanık avukatı sözle sataşınca Gürkan Korkmaz "Benim sınıf arkadaşımsın, Ali için hastaneye geldin, şimdi polisin avukatlığını yapıyorsun" diye bağırdı.

DURUŞMAYI AYAKTA TAKİP EDİYORLAR

Bu arada, duruşma salonunda milletvekilleri başta olmak üzere bir çok kişi ayakta kaldı. Mahkeme heyeti , bunun üzerine duruşma salouna ek sandalye getirilmesini istedi Öte yandan, davayı izlemek üzere CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, İlhan Cihaner, Şevki Kulkuloğlu, Süheyl Batum, Nurettin Demir M. Ali Edipoğlu, Melda Onur, Mahmut Tanal, Musa Çam, M. Ali Edipoğlu, Refik Eryılmaz, HDP milletvekili Levent Tüzel, MHP milletvekili Mümin İnan, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da Kayseri eski adliye binasına geldi. Adliye binası çevresinde 2 TOMA, 1 polis helikopteri ve çeşitli illerden gelen bin 900 polis devriye görevi yaptı. Bu arada çevredeki gençler, "Ali İsmail ölümsüzdür. Katiller hesap verecek'' sloganları attı.

AVUKATLAR 'GEZİ DİRENİŞİ' DİYEREK SÖZLERİNE BAŞLADI

Duruşmada sanık avukatlarıyla müdahil avukatları arasında tartışma yaşandı. Sanıkların önünde polisler, arkasında jandarmalar barikat oluşturdu. Müdahil avukatları usule dair sözler alıyor. Her avukat sözlerine "Gezi direnişi" diye başladı.

''POLİS GAZ SIKMASAYDI BUNLAR YAŞANMAZDI''

Eskişehir Baro Başkanı, "Polis gaz sıkmasaydı, Ali İsmail o sokağa kaçmaz, öldürülmezdi. Bu çok önemli, Vali bizi dinlemedi, sorumludur. Bütün halkın, herkesin Ali İsmail'e borcu var, adil bir yargılama istiyoruz" dedi.

SİLAHLI SİVİLLER YAKA PAÇA DIŞARI ÇIKARILDI

İzleyici bölümündeki sivil giyimli iki kişi, jandarma olduğunu söyledi. Kişilerin silahı olduğu anlaşılınca yaka paça dışarı çıkarıldı. Avukatlar kimlik tespiti istedi, arbede yaşandı.

SAĞIR-DİLSİZ NUMARASI YAPMIŞ

Kimliği Mahkeme Başkanı tarafından alınan siviller, arka kapıdan çıkarıldı. Silahlı sivillerin, kim oldukları sorulunca sağır-dilsiz numarası yaptığı öne sürüldü.

YASAĞA RAĞMEN MİTİNG

Duruşma öncesinde Adliye önünde de gerginlik yaşandı.Ali İsmail'in annesi oğlunun fotosuyla Adliye önüne geldi. Polisin aileye de arama yapması tepkiye neden oldu. Adliyeye giriste Ali'nin annesi, Ali'nin fotoğrafını polislere göstererek "Ben Ali'yi Eskisehir'e boyle gönderdim." diye haykırdı. Gezi eylemlerinde yaşamını yitiren direnişçilerden Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük'ün müdahil olarak davaya girmesini engellemek isteyen polislerle kısa süreli bir arbede yaşandı. Avukatların devreye girmesiyle Sarısülük, Adliye'ye alındı.

Çeşitli illerden gelen binlerce kişi Adliye'ye doğru yürüdü. Arabalardan inen yolcular "Ali İsmail için Adalet için Buradayız" yazılı döviz ve flamalarla yürüyüşe geçti Slogan sesleri Adliye önünden duyuluyor. Miting için ses aracı Adliye yakınına geldi. Binlerce eylemcinin oluşturduğu kortej Adliye'ye kadar yürüdü. Ardından adliye önünde miting başladı. Adliyenin yanı başında çok sayıda kitle örgütü, siyasi parti, gençlik örgütü yönetici ve üyelerinin de yer aldığı yaklaşık üç bin kişilik bir kitle var. "Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür", "Ali İsmail burada Bilal nerede" sloganları atılıyor.

DÜN YAŞANANLAR

KAYSERİ'YE 9 OTOBÜS

Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü ile ilgili 5'i tutuklu 8 sanığın bugün Kayseri'de yapılacak olan ilk duruşması izleyecek olanlar Eskişehir'den 9 otobüsle Kayseri'ye hareket etti. Yaklaşık 300 kişi dün akşam saat 22.00 sıralarında Eskibağlar Mahallesi Espark Alışveriş Merkezi önünde toplandı. Kalabalık sık sık 'Ali İsmail Korkmaz onurumuzdur', 'Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür' şeklinde slogan attı. Eskişehir'in yanı sıra, İstanbul, Ankara, Bursa ve Mersin'den de otobüsler Kayseri'ye hareket etti.

ALİ İSMAİL KORKMAZ VALİ KORKAR!

Kayseri Valiliği, bugün Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan Ali İsmail Korkmaz davası öncesi tartışmaları bir karara imza attı.

Duyuma dayalı alınan kararda; 'Milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması' gerekçesiyle il genelinde gösteri ve yürüyüş yapmak yasaklandı. Ali Türkaslan'ın haberine göre; duruşma öncesi Kayseri Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan kamu davasının duruşması, 03 Şubat 2014 Pazartesi günü saat: 09.15'de Eski Adliye Binasında yapılacaktır. Bahse Konu dava ile ilgili olarak 03.02.2014 Pazartesi günü Eski Adliye Binası önünde protesto eyleminin yapılacağı yönünde alınan duyumlar nedeniyle, bu alanın toplantı gösteri yürüyüş alan ve güzergahlarından olmadığından, Milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla; Eski Adliye binası önünde düzenlenmesi planlanan toplantının ve bu konuyla alakalı ilimiz dahilinde muhtelif yerlerde yapılabilecek tüm açık hava toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 6,10,17 ve 23. Maddelerine istinaden Kayseri Valiliğinin 31.01.2014 tarih ve 212 sayılı kararı ile YASAKLANMIŞTIR. ​Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

OTOBÜSLERDE ARAMA

Sosyal medyada ise Ali İsmail Korkmaz davası için Kayseri'ye gelen otobüslerde güvenlik güçlerinin arama ve kimlik kontrolü yaptığı bildiriliyor.

ARAMAYI ATLATMAK İÇİN BUNU YAPTILAR!

Adana ve Hatay'da MİT'e ait olduğu iddia edilen tır ve otobüslerin durdurulması tartışmalara neden olmuştu. Hükümet kanadından tırlar can siparane savunulmuştu. Ali İsmail Korkmaz'ın duruşmasına, adalet istemek için giden otobüsler de aramalardan kaçmak için bunu yaptı. Fotoğraf "Emniyet görevlilerin görevlileri 'çok manidar' yorumu yaptı" yazısıyla paylaşıldı.

EmekDünyası.Net/Hürriyet/sendika.org/twitter