03 Şubat 2014, Pazartesi

"Polisin öldüreceğini bilmiyordum"

Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesiyle ilgili davaya Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor. Sanık polisler avukatların sorularına 'Hatırlamıyorum' diye yanıt verirken, esnafın "Polislerin öldüreceğini bilmiyordum" sözleri duruşmaya damga vurdu.

Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesiyle ilgili davaya Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor. Duruşmada, sanıklar ifade verdi.

SANIKLAR İFADE VERDİ

Sanıkların savunmalarından önce Korkmaz ailesinin avukatları, ifade sırasında polislerin sivil sanıkları etkilememesi ve sivillerin polislerden tedirgin olmamaları için ayrı ayrı ifadelerinin alınmasını ve sanıklar arasında menfaat çatışması yaşanmaması için ayrı avukatlar atanmasını talep etti.

Mahkeme, ayrı avukatlar talebinin ifadelerin alınmasından sonra değerlendirilmesine karar verdi. Siviller ile polislerin ayrı ayrı ifade verme talebini ise reddetti.

POLİSLER HATIRLAMIYORMUŞ!

İlk olarak TMŞ polisi Şaban Gökpınar ifade verdi. Gökpınar, olay günü mesaisinin bittiğini ve eve gittiğini, olayların artması üzerine çağırıldığı için yeniden geldiğini söyledi. Ali İsmali Korkmaz'ın öldürüldüğü Yunus Emre Caddesi'nde görevli olduğunu belirten sanık polis, "Görevlendirme yazılı talimat ile değil şifayen yapıldı. Yaklaşık 45 kişi o sokaktaydık. Ama kimlerin olduğunu bilmiyorum, hatırlamıyorum" dedi. Gökpınar, "Sokakta önümüzde giden bir şahsı gözaltına almaya çalıştık. Bu kişi Ali İsmail Korkmaz olarak tabir edilen kişi değildi. Biz ona müdahale etmedik" iddiasında bulundu. Sanık polisin Ali İsmail'den "tabir edilen kişi" olarak söz etmesi ailesi ve salonda bulunan dinleyicilerin tepkisini çekti. Sanık polis, "Gözaltı olduğunda biz onları şubeye götürmekle görevliydik" dedi.

SOPA POLİSLERİN KULLANACAĞI BİR SİLAH MIDIR?

Avukat Ümit Erdem'in "Polis olarak göreviniz güvenliği sağlamak. Ancak siz yanınızda sopalarla insanlara saldıranlara müdahale etmediniz, neden?" sorusuna "Ben Hakkari'den yeni geldim. Kimin polis olup olmadığını bilmiyorum. Oradakileri tanımıyorum. Sonradan öğrendim" yanıtını verdi. Sanık polis, "Sopa polislerin kullanacağı bir silah mıdır?" sorusuna ise "Hayır. Bizim elimizde cop vardı" dedi. Avukat Erdem, görüntülerde polisin elinde sopalar olduğunu hatırlatması üzerine ise sessiz kaldı. Sanık polis, o gün kendilerine talimat veren amirlerin kim olduğunu hatırlayamadığını iddia etti.

Avukat Erdem, sanık polis Şaban Gökpınar'ın Doğukan Bilir adlı direnişçiyi darp ettiği yönünde görüntüler olduğunu ve bundan dolayı ifadesinin alındığını belirtti. Erdem, Gökpınar'ın kimseyi darp etmediği iddiasını hatırlatarak, "Neden Doğukan Bilir'i darp ettiniz?" diye sordu. Sanık Gökpınar, yine yanıt vermedi.

ELİ SOPALILARA MÜDEHALE EMRİ VERİLMEDİ

Diğer sanık polis Hüseyin Engin de şifayen verilen talimatlarla hareket ettiklerini söyledi. Ali İsmail Korkmaz'ın darp edilmesiyle ilgisinin olmadağını iddia eden Engin, sanık polis Şaban Gökpınar'ın kendilerinden sorumlu amir olduğunu söyledi. Avukat Ayhan Erdoğan'ın soruları karşısında konuşmakta zorlanan Engin, "Size ne talimat verildi? Eli sopalı kişileri neden engellemediniz?" sorusuna, "Eli sopalı kişiler için talimat verildiyse gereğini yaparım, verilmediyse yapmam" yanıtını verdi.

Sanık polis Yalçın Akbulut, "Olay yerinde sivil polis olarak görev yapıyordum. Sadece kişilere müdahale ettik. Gaz vardı, çok da kimseyi görmedim. Bir ara bir kişi düştü. Ayağı mı takıldı bilmiyorum, çok hızlı koşuyordu" iddiasında bulundu.

HİÇBİR ŞEYİ HATIRLAMADI, AMA...

Koşan kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını, söz konusu şahsın daha uzun boylu olduğunu savunan Akbulut, amirleri, verilen emirler ve sokaktaki eli sopalı kişilere ilişkin sorulara "Hatırlamıyorum" yanıtını verirken, kovaladığı direnişçiyi ayakkabısının rengine kadar tarif etmesi dikkkat çekti. Akbulut, bu kişinin de Eskişehir'de okuyan Tevfik Caner Erto olduğunu iddia etti.

Görüntülerde Ali İsmail'i birlikte dövdükleri kişilere ilişkin görüntülerin olduğunu söyleyen Avukat Ayhan Erdoğan, "Ali İsmail'i döven şahıslar burada mı? Tanıyor musunuz?" sorusu karşısında Akbulut afalladı ve "Evet buradalar" yanıtını verdi. "Kimler?" sorusu üzerine ise "Gösteremem, sanık durumundayız" dedi. Avukatlar, bunun üzerine sivil ve polis sanıkların bir kez daha ayrı ifadelerinin alınması yönündeki taleplerini yineledi.

Sanık polis Mevlüt Saldoğan, şifayen aldığı emirler üzerine AKP İl binası önüne gittiğini ve gece yarısına kadar burada olduğunu kaydetti. Saldoğan, "Olaylar çıktı. Eylem yapan grubu gözaltı yapmadan uzaklaştırmamız istendi. Görüntülerde koşturduğum iddia edilen kişi Ali İsmail Korkmaz değil" iddiasında bulundu. Kovaladığı kişinin yere düştüğünü söyleyen Saldoğan, "Ayağımla dürttüm kalkmasını istedim. Kalktı. O sırada bana küfür etti. Döndüm neden küfür ediyorsun dedim. Ayağımla yine dürttüm uzaklaşmasını istedim. Kalktı, uzaklaştı" iddasında bulundu.

Avukatlar görüntülerde kovaladığı kişinin Ali İsmail olduğunu ve iddia ettiği gibi ayağıyla dürtmediğini, göğsüne ve kafasına tekme attığını söyleyerek, Ali İsmail'in bu tekmelerin neden olduğu beyin travması nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi.

"Gözaltı yapmadan uzaklaştırma" talimatının "Öldüresiye dövün anlamına mı geliyor?" sorusuna sanık polis yanıt veremedi. Avukat Ayhan Erdoğan, sanık esnafların verdiği ifadelerde "Polis Mevlüt Saldoğan yakalayın şunu, vurun şuna talimatı vermesiyle vurduk" dediklerini hatırlattı. Sanık polis, "Bu onun ifadesi saygı duyarım" yanıtını verdi.

AVUKATLARIN SORULARINA YANIT VEREMEDİ

Avukat Erdoğan, "Bu kişisel bir husumet mi, yoksa AKP'nin talimatı mı? Elinde sopalı olanları durdurmuyursunuz ancak devletin teröründen kaçan elinde bir şey olmayan insanları öldürüyorsunuz. Verilen talimat bu muydu?" soruları üzerine zorlanan sanık polisin avukatı, mahkeme heyeti fark etmeden "Bundan sonra sorulara yanıt vermiyorsun" dedi. Korkmaz ailesinin avukatlarının itiraz etmesi üzerine avukatın sözleri zapta geçti. Sanık polis, "o zaman susma hakkımı kullanıyorum" diyerek, soruları yanıtlamadı.

POLİSİN ÖLDÜRECEĞİNİ BİLMİYORDUM

Esnaf olan sanık Ebubekir Harlar, "Polis bize doğru koşan şahsı tutun dediği için çelme taktım, ama yere düşmedi. Tek amacım polislere yardım etmekti, polisin vurup öldüreceğini bilmiyordum" dedi.

Bu sırada Ali İsmail Korkmaz'ın babası fenalaşarak bayıldı. Duruşmanın başından beri oğlunun fotoğrafını taşıyan ve sanıkların olduğu yöne doğru tutan anne Emel Korkmaz ise "Katilsiniz, işte itiraf ettiniz" diye haykırdı.

EmekDünyası.Net/ETHA