06 Şubat 2014, Perşembe

Taksim Dayanışması üyelerine 29 yıl hapis talebi

Taksim Dayanışması üyeleri hakkında hazırlanan iddianamede 7.5 yıldan 29 yıla kadar hapis cezası istendi.

Gezi Parkı’nın İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından açıldığı 8 Temmuz 2013’te polis müdahalesi sonrasında gözaltına alınan Taksim Dayanışması üyeleri için de iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, HDP PM Üyesi Ender İmrek, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin ve Halkların Demokratik Kongresi Üyesi Haluk Ağabeyoğlu hakkında “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek”, “Görevi yaptırmamak için direnmek” suçlarından 7.5 yıldan 29 yıla kadar hapsi cezası istendi. Diğer 21 şüphelinin ise  "Görevi yaptırmamak için direnme" ve "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" suçlarından 10'ar yıla kadar hapis cezası talep edildi. Aralarında DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nun da bulunduğu 31 kişi hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

İddianamede, Taksim Dayanışma Platformu'nun üyeleri şüpheliler Ali Çerkezoğlu, Ayşe Mücella Yapıcı, Beyza Metin, Ender İmrek ve Haluk Ağabeyoğlu'nun twitter, facebook ve çeşitli sosyal, görsel ve yazılı basın aracılığıyla İstanbul halkını Taksim Meydanı'na çağırdıkları, İstanbul'da kamu düzeninin güvenliğinin ciddi şekilde zarar görmesine neden oldukları iddia edildi. Şüphelilerin uzun süre olayları yönettiği ve planladığı anlatılan iddianamede, şüphelilerin "bir organize suç örgütü şeklini aldıkları ve bu şekilde hareket ettikleri belirlendiği" ifadesine yer verildi.

İddianamede baret, eldiven, çift filtreli gaz maskesi, güneş gözlüğü, beyaz renkli bez gaz maskesi, deniz gözlüğü, bez maske, üzerinde Taksim Dayanışması yazan beyaz renk önlük, limon suyu ve kask delilden sayıldı.

TAKSİM DAYANIŞMA PLATFORMU OLAYLARIN BÜYÜMESİNDE AKTİF ROL OYNADI!

27 Mayıs 2013 günü başlayan ve 18 Temmuz 2013 tarihine kadar devam eden bu eylemler sırasında Taksim Dayanışma Platformu'nun özellikle yazılı ve görsel medya üzerinden halkı ve gençliği Taksim ve Gezi Parkı'na çağırdığı ve böylelikle olayların büyümesinde ve kamu düzeni ve güvenliğini tehdit eden çağrılarda önemli aktif rol oynadığı vurgulandı.

BAŞ BELASI TWITTER (!) İDDİANAMENİN BAŞ KAHRAMANI

İddianamede, eylemlere desteği ve katılımı arttırmak amacıyla sosyal paylaşım siteleri ve internet siteleri üzerinden çeşitli halkın duygularını tahrik edecek şekilde haberler yayınlandığı ve bu haberler aracılığıyla herkesin Taksim'e çağrıldığı ve bu şekilde olayların devam ettiğinin belirlendiği iddia edildi.

SUÇ ÖRGÜTÜ ŞEKLİNDE HAREKET ETTİKLERİ BELİRLENMİŞTİR!

"Taksim Platformu adına toplantılara katılan şüpheliler Ali Çerkezoğlu, Ayşe Mücella Yapıcı, Beyza Metin, Ender İmrek ile Gezi olayları platformu üyesi Haluk Ağabeyoğlu'nun uzun süre olayları yönetmesi ve olayları planlamaları nedeniyle bir organize suç örgütü şeklini aldıkları ve bu şekilde hareket ettikleri belirlenmiştir" denilen iddianamede şu ifadeler yer aldı: "İddianameye konu olan 8 Temmuz 2013 tarihinde akşam üzeri saat 18:30 sıralarında Beyoğlu Galatasaray Meydanı önünde kendilerine Taksim Dayanışması Platformu adını veren ve yukarıda isimleri belirtilen Şahısların organizesinde toplanan yaklaşık 200 kişilik bir grubun Taksim Meydanı'na doğru, İstiklal Caddesi'ne yürüyüşe geçtikleri, 'Her yer Taksim her yer direniş, direne direne kazanacağız, bu daha başlangıç mücadeleye devam, hükümet istifa" şeklinde sloganlar atarak İstiklal Caddesi'nin Taksim'e çıkan girişine kadar geldikleri burada güvenlik tedbiri alan görevlilerin eylemin yasa dışı olduğunu belirterek kendilerine dağılmaları konusunda ihtarlarda bulunulduğu ve bu ihtarın saat 19.00'a kadar aralıklı olarak tekrar edildiği, grupların bir kısmının dağılmamaları ve güvenlik kuvvetlerine saldırmaları üzerine yapılan operasyonda yukarıda açık kimlikleri yazılı olan şüphelilerin yaralandıkları ve haklarında atılı suçlardan yasal işlem yapıldığı anlaşılmıştır."

"AKP'NİN ARACINA ZARAR VERDİLER"

Olay sonrasında çekilen görüntü ve fotoğrafların incelendiği anlatılan iddianamede, Taksim Dayanışması üyelerinin talimatıyla diğer şüphelilerin çevredeki bir çok özel ve kamu malına zarar verdikleri, ayrıca müşteki olarak yer alan AKP'nin aracına zarar verdikleri öne sürüldü.

29'AR YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

İddianamede, aralarında Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Halkların Demokratik Partisi Parti Meclisi Üyesi Ender İmrek, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin ve Halkların Demokratik Kongresi üyesi Haluk Ağabeyoğlu hakkında 'örgüt kurma, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve görevi yaptırmamak için direnme' suçlarından 7,5 yıldan 29'ar yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Diğer 21 şüphelinin ise hakkında ise "Görevi yaptırmamak için direnme" ve "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" suçlarından 10'ar yıla kadar hapis cezası istendi.

Öte yandan aralarında DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nun da bulunduğu 31 kişi hakkında ise takipsizlik kararı verildi. Hazırlanan iddianame İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İddianamenin kabul edilmesi halinde 26 şüpheli hakim karşısına çıkacak.