20 Şubat 2009, Cuma

Kadın işçiler şenlikte buluşuyor (YENİLENDİ)

Kadın işçiler 7 Mart'ta Kadıköy'de buluşuyor. Krize karşı kadın dayanışma ağı ören işçi sendikaları ve TAREM dayanışma ağının ilk etkinliğini 7 Mart'ta düzenliyor.

-----

Kadın dayanışma ağı

Hava-İş, Petrol-İş, Tekgıda-İş Sendikaları ve Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nin (TAREM) çağrısıyla 15 Kasım 2008'de düzenlenen "Kadınlar Krizi Konuşuyor" sempozyumunun ardından imzaya açılan sonuç metni 20 Ocak 2009'da Hava-İş Sendikası Genel Merkezi'nde açıklanmıştı.

Metne imza atan sendikalar Basın-İş, Birleşik Metal-İş, Dev Sağlık-İş, Deri-İş, Hava-İş, Kristal-İş, Petrol-İş, Tek Gıda-İş, Tez koop-İş ve TAREM olmuştu. Sempozyum sonuç bildirgesinin açıklanmasının ardından www.krizdekadindayanismasi.org internet sitesi test yayını başlamış, sendikalar krize karşı kadın dayanışma ağı öreceklerini açıklamışlardı.

Kadın işçi şenliği

Krize karşı dayanışma ağının ilk etkinliğini bir kadın işçi şenliği düzenleyerek gerçekleştirecek olan kurumlar 7 Mart'ta Kadıköy'de olacaklar. Kadıköy Aktaş Düğün Salonu'nda (Tepe Nautilus Arkası) düzenlenecek şenlik saat 14:00-19:00 saatleri arasında gerçekleşecek. Direnişteki işyerlerinden kadınların da katılacağı şenlikte Petrol-İş Sendikası'nda örgütlü Mecaplast işçilerden oluşan Mecaplast İşçi Tiyatrosu Dario Fo Japon Kuklası oyununu sergileyecek. Şenlikte Günyüzü Müzik Topluluğu ve Nurcan Eren de sahne alacak, Iraklı kadın sendikacılar da şenliğe katılarak renk katacaklar.

Direnişteki işyerleri Sinter Metal, Desa Deri, E-Kart, ATV-Sabah, Kadıköy Belediyesi, Procter&Gamble ve Kızılay’dan kadınların da katılacağı şenliğe güvencesiz çalışmaya karşı mücadele eden araştırma görevlileri de destek verecek. Şenlikte açılış konuşmasını Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yapacak. DİSK Kadın İşçi Komisyonu ve KESK’li kadınların katılarak konuşmacı olacağı şenliğe yerel seçimlerde İstanbul’dan aday olan kadınlar da katılacak.

EmekDünyası