28 Kasım 2007, Çarşamba

İş cinayetleri 6 can aldı

Yoğun sömürü koşullarının iş güvenliği kavramını yok ettiği ülkemizde, iş cinayetleri kıyım boyutuna ulaşıyor. Dün yaşanan cinayet gibi iki kazada 6 işçi yaşamını yitirdi. İstanbul ve Sakarya’da gerçekleşen cinayet gibi iki kazada, 6 işçi yaşamını yitirdi. Sakarya’daki kazanın ardından ortaya çıkan manzara akıllara durgunluk verdi.

-----

İnşaat alanında elektrik teli
Güneşli’de bir inşaat alanına prefabrik konteynır indirirken elektrik akımına kapılan üç işçi hayatını kaybetti.

Güneşli’de inşa edilmekte olan bir alışveriş merkezinin şantiyesinde meydana gelen olay, gece saat 12:00 sularında sularında gerçekleşti. İnşaat alanına vinç kullanarak prefabrik konteynır indirmek isteyen biri vinç operatörü üç işçi, vincin elektrik telleriyle temas etmesi sonucu elektrik akımına kapıldı. Muhittin Öztürk, Mehmet Ali Cin ve Hüseyin Öztürk isimli işçiler, olay yerinde hayatlarını kaybettiler.

Vincin çalışma bölgesinde elektrik telleri bulunması, iş güvenliği açısından şantiye alanda temel denetimlerin yapılmadığı biçiminde yorumlanıyor. Şantiye alanında gerekli aydınlatmanın olup olmadığı ve işçilerin neden o saatte çalıştıkları ise bilinmiyor.

Sakarya’da servis cinayeti
Sakarya’da sabah saatlerinde işçileri taşıyan bir servis ile bir TIR D-100 karayolunda çarpıştı. Olayda üç işçi yaşamını yitirirken, çok sayıda işçi yaralandı.

Görgü tanıkları, yüksek süratli servis aracının, manevra yapmakta olan TIR’a yandan çarptığını aktardılar.

Servis aracının yüksek süratlı olması yüzünden, çarpışmayla birlikte çok sayıda işçi araç dışına savruldu. Karayolu ölü ve yaralılarla kaplanırken, olay yerine gelen kurtarma ekiplerinin çalışması sırasında da içler acısı manzaralar ortaya çıktı.(Sol.org.tr)