06 Aralık 2007, Perşembe

BM: Medya kadına karşı şiddeti örtbas ediyor

Dünyada her gün milyonlarca kadın dövülüyor, öldürülüyor ve mal olarak pazarlanıyor. Birleşmiş Milletler (BM)toplum fonu (UNFPA) medyada kadınlara karşı şiddet haddinden fazla görmezden geldiği ve küçümsenerek örtbas edildiğini kaydetti. BM’ye göre basın asgari düzeyde bile, Rusya’daki kadınlara yönelik ev içi şiddet, Hindistan’daki seks kölesi kadınlar, Merkez Asya’da kendini yakma olayları yanı sıra dünyanın dört bir yanında rastlanan telafi evliliklere yer vermiyor.

-----

Bundan dolayı UNFPA ikinci kez, 1991 yılında kadın örgütleri tarafından başlatılan ‘kadınlara karşı şiddete karşı 16 eylem günü’’ kampanyasına katılıyor. Her yıl 25 Kasım’da başlatılan kampanya 10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde son buluyor. Kampanya boyunca devletlerin uluslar arası anlaşmalarda güvence altına alınan kadınlara yönelik şiddeti suçlara yönelik devletlerin sorumlulukları hatırlatılırken, kadınların maruz kaldıkları şiddet konusunda eğitim ve caydırıcı önlemler üzerinde duruluyor.

UNFPA, Rusya’da yılda en az 14 bin kadının eşleri ya da erkek arkadaşları tarafından öldürüldüğünü söylüyor. Hindistan’da ise fakir kesimden kadın ticareti hızla gelişirken, kadınlar yurt içi ve yurtdışın fuhuşun yanı sıra, ev işlerinde çalışma, çalışırken de cinsel kullanma ile yüz yüze kalıyorlar.

Yılda HİV virüsüne yakalanan kadınların sayısı da erkeklerinkinden daha fazla. Araştırmalara göre, biyolojik olarak kadınlar erkeklerden 2 ile 5 kat daha fazla HİV virüsüne bulaşma tehlikesini taşıyor. Ancak biyolojik nedenlerden daha çok, şiddet kadınlardaki HİV virüsünün artmasında neden oluyor. Burada en fazla öne çıkan nedenler ise savaşlarda tecavüz, ev içi şiddet ve cinsel organların tahribi olarak dikkat çekiyor. Bazı araştırma sonuçlarına göre, şiddete maruz kalan kadınlar, 10 misli daha fazla HİV virüsüne yakalanma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyorlar.

UNFPA’ya göre, uğradıkları şiddet ve suistimale son vermek amacıyla kadınların kendini yakmasına özellikle Güney Kürdistan, İran, Pakistan, Özbekistan ve Tacikistan’da rastlanıyor. BM örgütü, medya da yer verilmeyen kadınlara yönelik şiddet ve suistimallerden birinin de telafi evlilikleri olduğunu belirtiyor. Pakistan, Afganistan, Ortadoğu ve Afrika’nın güney Sahara bölgesinde yaşanan bu durumunda ağırlıklı olarak çocuk yaştaki genç kızların borç veya çelişkilerin telafisi karşılığında zorla evlendirildikleri aktarıldı.

IPS’e konuşan UNFPA müdürü Thoraya Ahmed Ubeyd, ‘’her insanın şiddet ve ayrımcılığa uğramaksızın yaşama hakkına sahiptir. Ancak kadınlar söz konusu olduğunda bu hak sistematik bir şekilde ihlal edilmektedir’’ dedi.

BM tarafından geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırma sonuç raporunda, BM üyesi olup kadınlara yönelik şiddeti suç saymayan çok sayıda ülkeye yönelik ağır eleştirilerde bulunulmuştu. Araştırmaya göre BM üyesi 192 ülkeden 102’sinde ev içi şiddeti suç sayan, cezalandıran yasalar bulunmuyor. Yine 53 ülkede evlilikte ırza geçmenin suç sayılmıyor.

Birçok ülkede, kadın sünneti olarak bilinen cinsel organların tahribine yönelik önlemler bir yana, uygulamaya maruz kalmış kadınlara yardım evleri bulunmuyor. Dahası bir çok ülkenin kadınlara yönelik bu şiddet uygulamasını kayda bile almadığı belirtiliyor.

ANF NEWS AGENCY