06 Aralık 2007, Perşembe

Kadınlar "Şiddetsiz, sığınaksız bir ülke için" buluşuyor

Türkiye'nin dört bir yanından kadınlar üç gün boyunca deneyimlerini paylaşacak, tartışacaklar. Mor Çatı'dan Gökdemir "Devlet 10 yılda bir adım ilerlemedi" dedi. "10 yılda özellikle devletin yükümlülüklerini yerine getirmesi açısından bir değişiklik yaşandığını söylemek zor. Hala çok az sığınma evi var ve belediyeler hukuki yükümlülüklerini yerine getirmiyor."

-----

Mor Çatı gönüllüsü İlke Gökdemir, yarın başlayacak ve bu yıl 10. kez düzenlenen Sığınaklar, Danışma ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı'nın bu alanda çalışan kadınların deneyimlerini paylaşmaları, farkındalık ve yeni çözüm olanakları yaratmaları açısından önemli olduğunu söyledi.

Mor Çatı, Amargi, Şahmaran ve Gökkuşağı'nın ev sahipliği yaptığı, her yıl farklı bir şehirde düzenlenen ve üç gün sürecek kurultayın ilk gününde Taksim Hill Otel'de aile içi şiddet ve bu alandaki çalışmaların tartışılacağı paneller yer alıyor.

Son iki gündeyse Türkiye'nin onlarca il ve ilçesinden gelen ve alanda çalışan insanlar atölye çalışmalarında buluşacak. Üçüncü gün ise tüm bu çalışmaların sonucunda eylem stratejisi belirlenecek. Ayrıca yarın saat 19.00'da kadınlar İstiklal Caddesinde yürüyerek "bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun" diyecekler.

Üç kadından biri şiddet görüyor
Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yeşim Arat ve Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ayşe Gül Altınay'ın kısa zaman önce açıkladıkları "Türkiye'de Kadına Yönelik Şiddet" araştırmasına göre;

Türkiye'de her üç kadından biri şiddet görüyor. Ve kadınların yaklaşık yarısı tüm yasal düzenlemelere ve kadın örgütlerinin direnç çağrısına rağmen, gördükleri şiddetten kimseye bahsetmiyor...
Kadınların yüzde 70 ila yüzde 85'i devletin erkekleri eğiterek, sığınma evleri açarak, bu konuda çalışan kuruluşları destekleyerek, ağır cezalar vererek ve polisi eğiterek erkeklerin eşlerine uyguladıkları şiddeti engelleyebileceğini ancak devletin bu sorumluluklarını yerine getirmediğini ifade ediyor.
Kadınların yüzde 85'i Türkiye'deki sığınakların sayısının yeterli olmadığını düşünüyor, yüzde 87'si vergilerinin sığınak açmak için kullanılmasını onaylıyor.
Kadınların yüzde 92'si mahkemelerin şiddet uygulayan erkeklere ceza vermesini istiyor.
Türkiye'deki kadınların yarıya yakını Medeni Kanun'da yeniden düzenlenen mal rejiminden, yüzde 43'ü 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun'dan habersiz.

Bin 400 sığınma evi gerekli
Türkiye'de Avrupa Birliği (AB) uyum süreci kapsamında çıkan Belediyeler Yasası'na göre nüfusu 50 bin olan her yerleşim yerine bir sığınma evi açılması gerekiyor. Bu yaklaşık bin 400 sığınma evine ihtiyaç var demek. Oysa Türkiye'de 2 milyon kişiye bir sığınak bile düşmüyor.

Mor Çatı açıklamasına göre Vakfı 2007 yılının ilk altı ayında arayan 706 kadının yarısı sığınma evi talep etti. (Bianet-EÜ)

Program
Kurultayın ilk gün programı şöyle:

09.00-09.15 Kayıt

09.15-12.30 Açılış konuşması
Kolaylayıcı grubun oluşturulması

Aile içinde cinsel şiddet: Ne zamana kadar sessiz kalacaklar?, Vaka öyküleri, Peykan Gökalp
Kadın Danışma Merkezleri Ağı ve Veri Tabanı Çalışması, 1 0cak /31 Temmuz 2007, Bilgi-deneyim Paylaşımı, Kadın Dayanışma Vakfı
Kadın Hareketinin Hukuk Alanındaki Kazanımları ve Kurultaylar, Canan Arın
Kadın intiharları ve namus cinayetleri, Bağlar Kadın Kooperatifi
13.15-15.15 Yeni oluşan kadın gruplarının ve projelerinin kendini tanıtması

KAHDEM (Habibe Yılmaz Kayar)
Avusturya’da feminist kadınların danışma merkezi ve acil yardım hattı deneyimleri, Tamar Çıtak (WAVE, İntervention Centre)
Unutturulmak istenen tarihimiz, Mor Çatı
Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Hastane Örgütlenmesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Örneği, Salime Tarihçi(Gazi Üniversitesi)
15.30-17.00

Aileyi ve aile içi şiddeti anlamak, Nükhet Sirman
Milliyetçilik, militarizm, erkek şiddeti, Filiz Karakuş
Görünmeyen emek ve ev içi şiddet, Gülnur Savran
Patriyarkal şiddet mekanı olarak işyerleri, Necla Akgökçe
17.00-18.15 Sonuç bildirgesi ve eylem stratejisi ile ilgili öneriler