08 Aralık 2007, Cumartesi

Kadınlar erkek şiddetine karşı seslerini yükseltti

Kadın dayanışma merkezleri kurultayı’nın kuruluşunun 10’uncu yılında kadınlar, kapitalizme, patriyarkaya, erkek şiddetine karşı ses çıkardılar. Çeşitli illerden gelen kadınlar İstiklal Caddesi’nde tramvay durağında buluşarak, alkışlar, zılgıtlar, şarkılar ve sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesi’nin önüne kadar yürüdüler. “ Bağır herkes duyun erkek şiddeti son bulsun”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Kimsenin namusu değiliz”, ve “ Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarının atıldığı yürüyüşte, kadınlar özelliklede erkek şiddetine ve buna sesini çıkarmayan sisteme karşı tepkilerini dile getirdiler.

-----

Kadınlar yaptıkları açıklamada, göstermelik çözümlere inanmadıklarını belirterek, bu sebeple kadın dayanışmasını güçlendirdiklerine vurgu yaptılar. Devletin kağıt üzerindeki genelgeler ile dönemsel projeler dışında bir irade göstermediğinin belirtildiği açıklamada, “Nüfusun %51’ni oluşturan kadınlar için bütçe ayrılmıyor. Açılan sığınaklar kadınları güçlendirmeye dönük yürütülmüyor, sığınaktan ayrılan sığınak ihtiyacı olmayan kadınlar için danışma merkezleri kurulmuyor! Kadınlardan yana sosyal politikalar üretilmiyor, var olan yasalar kaldırılmaya çalışılıyor! Kadınlar kağıt üzerinde dahi eşit yurttaş olmaktan çıkartılıp korumaya muhtaç kategorisine yerleştirilmeye çalışılıyor” dendi.

Açıklama şöyle devam etti;
“25 yılı aşkın bir süredir biz kadınlar, kadınların emeklerine el konulmasının, bedenlerine ‘sahip’ olunmasının, kimliklerinin yok sayılmasının nedeni olan partiyarkanın denetim aracı; aile içi kadına yönelik şiddetinin son bulması için mücadele ediyoruz. On yıllardır erkek şiddetine karşı, kadın dayanışması kurmak için kampanyalar yaptık, meclis kapılarında yattık, sokaklardaydık/sokaklardayız. Hep birlikte, yan yana yaptığımız/yaptırdığımız kadınlardan yana bir dolu değişiklik var. Mücadelemizi daha örgütlü ortaya koymak için 10 yıldır bir araya geliyoruz.
Aile içi erkek şiddetine karşı az sayıda da olsa sığınakların açılmasını sağladık. Kadın dayanışmasını kurduk. Devletin üst mevkisinde dahi kadına yönelik erkek şiddetinin tanınmasını sağladık. Kadından sorumlu devlet bakanlığı açtık.
Kadından yana taraf olmayan devlet, patriyalkal baskı, şiddet ve sömürüyü onaylıyor, her halükarda ailenin devam etmesi için çaba harcanıyor. Dayağın tecavüzün, ekonomik şiddetin, psikolojik baskının, ensestin yaşandığı aileler, kadınların ve çocukların temel insan haklarına rağmen yeter ki “sarsılmasın” isteniyor.
Bizler yıllar önce dayağın çıktığı aileyi istemiyoruz diye haykırdık. Bugün yıne burada kurultayın 10. yılında İstanbul’dan kadın örgütleri ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadın örgütleri, erkek şiddetine hayır demek için buluştu. Daha yapacak çok işimiz var. Kağıt üzerinde kalan yasaların, genelgelerin, göstermelik dönemsel projelerin erkek şiddetini durdurmayacağını biliyoruz. Biliyoruz ki erkek şiddeti feminist mücadelemizle son bulacak.emekdunyası