28 Ocak 2008, Pazartesi

Kadın avukatlar “cinsiyet ayrımcılığına karşı” komisyon oluşturdu

Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele etmek için bir komisyon oluşturdu. Cinsiyet Ayrımcılığıyla Mücadele Komisyonu, öncelikle kadın avukatlar arasında çalışma yürütecek. Yasalarda yer alan cinsiyet ayrımcılığına karşı da mücadele etmeyi planlayan komisyonun hedeflerinden biri de, şiddete uğrayan kadınlara ücretsiz hukuki destek sunabilmek.

-----

Komisyon üyeleri, toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele eden bütün kurumlarla koordinasyon içerisinde çalışma yürütmek istediklerini belirtti.

Toplumsal cinsiyet ayrımcılığının yaşandığı mesleklerden biri de avukatlık. Bu ayrımcılık, avukatların, mahkeme heyeti ve müvekkil ile ilişkilerinde belirgin olarak açığa çıkıyor. Kadın avukatlar, hâkim ve savcılar ile müvekkillerine, kadınların da “iyi bir avukat” olduğunu ispat etmek zorunda bırakılabiliyor. Mesleklerinde yaşanan bu durumu değiştirmek isteyen Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi üyesi bir grup kadın avukat, “Cinsiyet Ayrımcılığıyla Mücadele Komisyonu” oluşturdu. Şube genel kurulunda verilen önergeyle kurulan komisyon, “Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi’nin ezilen cinsin mücadelesine önce kendi farkındalığından başlayarak katkı sunmaya ve katılmaya karar vermesi gerekmektedir” diyerek, önce kendi üyeleri arasında cins ayrımcılığına karşı mücadele yürütecek. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele eden bütün kurumlarla koordinasyon içerisinde çalışma yürütmek isteyen komisyonun, uzun vadeli hedeflerinden biri de şiddete uğrayan kadınlara ücretsiz hukuki destek sunabilecek kurum haline gelmek.

“Kendimizi ispat etmek zorunda bırakılıyoruz”

Komisyon üyelerinden avukatlar Nazan Sakallı, Nergiz Tuba Ataç ve Emel Sayın, mesleği yaparken karşılaştıkları cinsiyet ayrımcı yaklaşımlar ile komisyonun hedeflerini radyomuza anlattı. Üç kadın avukat, meslekte karşılaştıkları cinsiyet ayrımcı yaklaşımlara ilişkin olarak şunları söyledi: “Örneğin bir duruşmada, hâkim bir erkek avukatın söylediğine daha çok itibar ederken, genç bir kadın avukatsan, sözün daha az geçiyor. Mesleğimizi yaparken erkeklere nazaran 1–0 geride başlıyoruz. Kendimizi kabullendirmemiz, ispat etmemiz gerekiyor. Benzer sorunları müvekkillerimizle olan ilişkilerimizde de yaşanıyor.”

“Meslek örgütlerinde de benzer sorunlar var”

Avukat Nergiz Tuba Ataç, cinsiyet ayrımcı yaklaşımların meslek örgütlerinde de sık sık yaşandığı eleştirisini yaparken, Avukat Nazan Sakallı, “Toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin olarak, özellikle karma örgütlerde çalışma yapılması gerektiğine inanıyoruz” dedi. Sakallı, “Önce kendimizden başlamalıyız. Toplumsal cinsiyet rollerinin kendimizde yarattığı ön yargılardan önce kendimiz kurtulmalıyız. Ve bunun içinde üyelerimiz arasında bir farkındalık çalışması yapmak istiyoruz” diye konuştu.
Sakallı, komisyonun kuruluş amaçlarından birini de şöyle açıkladı: “Cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele eden çok sayıda kurum var ancak İzmir’de bu alanda çalışma yürütecek hukukçuya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Eskiden baronun bu yönde çalışmaları olduğunu biliyoruz. Ancak şimdi böyle bir çalışma yok.”

“Hukuksal alanda teorik alt yapıyı da doldurmalıyız”

Avukat Emel Sayın, kadın mahpuslardan Kürt kadınlara, ev emekçisi kadınlara kadar ezilen bütün kadınların karşılaştıkları cinsiyet ayrımcı yaklaşımlarla ilgileneceklerini söyledi. Avukat Ataç ise, “şiddet mağduru kadınlara hukuksal destek vermenin” komisyonun uzun vadeli hedeflerinden biri olduğunu belirterek, “Ancak bu kesin karar altına alınmadı. Böyle bir çalışmaya gücümüz yetecek mi, komisyon çalışmaları sırasında göreceğiz ancak bu komisyonun, hukuksal destek yönünde ilerlemesi gerekiyor” dedi. Mevzuat araştırmaları yapacaklarını belirten Ataç, “Bizlerin, hukuksal anlamdaki teorik alt yapıyı da doldurmamız gerekiyor “ diye konuştu.  demokratradyo