23 Ocak 2008, Çarşamba

Kadın istihdamı değil sermayeye yeni kaynak

AKP hükümeti, "kadın istihdamı"nı artırmak iddiasıyla kreşleri kapatmayı, bunun yerine çalışan kadınlara kreş yardımı yapmayı planlıyor. Ancak, bu durumda çocuk bakımı gibi toplumsal bir görev, devletin üzerinden atılırken, çeşitli sermaye gruplarına yeni kazanç alanları açılacak. Hükümetin istihdamı artırma iddiasıyla hazırladığı paket, çalışan kadınları, “çalışma mı çocuk bakımı mı” ikilemiyle karşı karşıya bırakırken, sermayeye yeni alanlar açacak. İşyerlerindeki kreşleri kapatma kararı alan hükümet, bunun yerine çalışan kadınlara kreş yardımında bulunacak.

-----

Bu durumda, çocuk bakımı, toplumsal bir görev olmaktan çıkarak, kadının üzerine yıkılacak. Kapatılan kreşlerin yerlerini de, şirketlerin açtığı özel kreşler alacak.

“Sermayeye kaynak aktarımı sağlanacak”

Hükümetin kadın istihdamını artırmak için yaptığını açıkladığı planı değerlendiren KESK Kadın Sekreteri Sevgi Göğçe, “kadın istihdamını artırmanın başında, kreş ve yuvaların yaygınlaştırılması gelmektedir” dedi. Sosyal devlet uygulamalarını tasfiye eden liberal bir programın uygulandığını belirten Göğçe, "Kreş ve bakım merkezleri kapatılarak, devlet eliyle yerel sermayeye kaynak aktarılacak. Hükümet bu kaynak aktarımına, 'istihdamı artırmak' diyor. Böylece, kreş ve yuvaları kamuoyunu yanıltmak için kullanıyor" değerlendirmesini yaptı.

“İstihdamı artırmak için belediyeler kreş açmalı”

"Özel eğitim ve hastanelere sermaye aktarımı için çeşitli gerekçeler yarattılar, şimdi de kreş ve çocuk yuvası gerekçesiyle yeni sermaye aktarımları söz konusu olacak" diyen Göyçe, bu yöntemle istihdamı artırmanın mümkün olmayacağını belirtti. KESK Kadın Sekreteri Göyçe, her çalışan kadına da kreş yardımı yapılmayacağını belirterek, "Belirli alanlarda göstermelik uygulamalar yapacaklar. Kreş vb uygulamaların hayata geçirilmesi noktasında devlet üzerine düşeni yapmamışken, her çalışan kadına kreş yardımı yapacağını söylemesi de, manipülasyondur" dedi.
Göyçe, belirli küçük sermayelerin devletten pay alabilmek için hızla kreşler açacağını belirterek, "bu şekilde istihdamın artırılmayacağı ortadadır" diye konuştu.
KESK Kadın Sekreteri Göğçe, kadın istihdamının artırılması için belediyelere kreş açma zorunluluğu getirilmesi gerektiğini belirterek, “50 kadının bulunduğu işyerlerine bölgesel kreşler açılmalıdır” önerisinde bulundu.

“Bu açıklamalar kadınlara hakarettir”

Hava İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Eylem Ateş, hükümetin “kadın istihdamı”na ilişkin açıklamalarını, “kadınlara ve işçi sınıfına yapılmış bir hakaret” olarak algıladığını belirtti. Ateş şunları söyledi: “Bu ülkede iş yasaları ve onun gerekleri yerine getirilmiyor. Mevcut yasalarda var olmasına rağmen kreş sorumluluğu işverenler tarafından hiçbir şekilde dikkate alınmıyor. Bunun kadın istihdamı önünde nasıl bir engel yarattığını da biliyoruz. Bu gerçeği gölgeleyerek açıklamaları yapmayı, bir hakaret olarak algılıyorum.”
Hükümetin AB’ne girme yönündeki isteğini sürekli gündeme getirdiğini hatırlatan Hava İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ateş, “Avrupa Birliği’nde kadın istihdamının yüzde 60’lara çekilmesi yönünde çalışmalar var. Türkiye’de ise kadın istihdamı sadece yüzde 26 oranında. Hükümet ise kreşleri kapatarak istihdamı artırmayı planlıyor. Bu imkânsızdır.” dedi. Ateş, kadın istihdamının artırılması için şu önerilerde bulundu:
“Çocuk bakımının kadın ve erkeklere eşit olarak dağıtılması gerekiyor. Bunun için kadınlara olduğu gibi, erkeklere de doğum izni ve daha sonrasında bakım hizmetlerinde gerekli yasal izinlerin sağlanması gerekiyor. Yaşlılar için bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve erişilebilir hale getirilmesi ve kadınlar ile erkekler arasında bu sorumluluğun eşit olarak paylaştırılması gerekiyor. Ayrıca, Meclis’te de bir kadın kotasının olması gerektiğini düşünüyorum.”
Hükümetin çıkarmayı planladığı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın da kadınların haklarını ortadan düzenlemeler içerdiğini belirterek, “Bunların üstesinden ancak birleşik mücadelemizle gelebileceğimizi unutmamalıyız” dedi. (Demokrat Radyo)