16 Temmuz 2009, Perşembe

Diyarbakır'da "Barışın sesini dinleyin" çağrısı

DTP'nin "Demokrasiye barışa ve çözüme çağrı yürüyüşünün" finalinde Diyarbakır'da bir araya gelen 50 bini aşkın kişi devlet yetkililerine seslenerek "barışın sesini dinleyin, bu kanın durması için yaratılan fırsatı değerlendirin" dedi.DTP Diyarbakır il binası önünde toplanan 50 bini aşkın kişi, önde DTP Eş başkanlarının yer aldığı kortejler oluşturarak yürüdü. Kitle, yol boyunca çevreden ve evlerin balkonlarından alkış ve zılgıtlarla desteklendi. 

-----

Miting alanında ilk konuşmayı DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı yaptı. Barış ve kardeşlik için buluştuklarını belirten Anlı, kalıcı barışı sağlamak için mücadele ettiklerini söyledi. Anlı "eğer barış bu ülkenin talebiyse Ankara'dakilerin de buna cevap vermesi gerek. Bu topraklara barış gelinceye kadar mücadele etmeye söz veriyoruz" dedi.

DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, Kürtçe seslendiği halkı barış mücadelesi verdikleri için kutladı. Daha sonra konuşmasına Türkçe devam eden Türk, yıllardan beri özgürlük ve barış mücadelesini birlikte yürüttüklerini belirterek, "Amacımız güzel günleri güzel rüyaları Türk ve Kürtlerle birlikte gerçekleştirmek. Bu rüyamız barış, özgürlük rüyasıdır. Bu mücadelemiz, halkımıza layık olma mücadelemizdir" diye konuştu.
Kürtlerin her platformda barış için mücadele ettiğini belirten Türk, bu fırsatın değerlendirilmediğini ifade etti.

Devlet yetkililerine, medyaya seslenen Türk," 1 Eylül'e uzatılan çatışmasızlık kararı önemli bir fırsattır. Bu barışçıl sürece katkı sunun heba olmasın yazık olmasın" şeklinde konuştu.
Demokratik kitle örgütlerine, sendikalara, TÜSİAD, MÜSİAD ve tüm sermaye çevrelerine de seslenen Türk, “istikrarın sağlanması, yoksulluğun ortadan kaldırılması için siz de çaba gösterin" dedi.

DTP Eşbaşkanı Emine Ayna ise, iptal edilen randevu taleplerini hatırlatarak, " bu ülkenin Cumhurbaşkanı Kürt sorunu bu ülkenin en büyük sorunudur dediyse, Başbakan da niyetimiz iyidir dediyse bunun çözüm yöntemi diyalogdur dedik. Neler yapabileceğimizi özgürlükleri demokrasiyi nasıl geliştirebileceğimizi önce Başbakanla tartışalım dedik. Ancak hiçbir cevap alamadık. Diyalogdan kaçtılar, oysa barış ancak diyalogla mümkündür" dedi.

Barışın önkoşulunun operasyonların durdurulması olduğunu söyleyen Ayna, "barış içinde kardeşçe yaşamak için özgürlükçü bir anayasa yapalım" diye konuştu. Ayna, 1 Eylül’e kadar barış için her şeyi yapacaklarını kaydetti.