18 Şubat 2008, Pazartesi

Kadına yönelik şiddet meşru görülüyor

Arı Hareketi ve KAGİDER'in projesi kapsmaında düzenlenen araştırmaya göre üç kadından ikisi bir akrabasından şiddet görmüş. Eşine şiddet gösteren erkeğe müdahale edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 54. “Eşitlik İçin Nesiller Arası Köprüler Projesi” kapsamında yapılan bir araştırmaya göre kadının eşinden şiddet görmesi meşru, kadın ve erkeklerin şiddet tanımı farklı.

-----

Araştırmayı ARI Hareketi ve Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) gerçekleştirdi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Isparta, Eskişehir ve Kocaeli'de, 16-25 yaş grubunda, kadın ve erkek 654 kişi araştırmaya katıldı.

Araştımanın bulguları kısaca şöyle:

Erkekler, kadınların “evlendikleri” zaman “kadın olduklarını" (yüzde 32,7), kadınlar ise erkeklerin “askere gittiği” zaman “erkek olduklarını" düşünüyor (yüzde 26,3).
Katılımcıların yüzde 71,3’üne göre evin temizliği ve bakımından, yüzde 63,8’ine göre yemek pişirmekten ve hazırlamaktan kadınlar sorumlu. Yüzde 77,2 evdeki tamirat ve onarımlardan erkeklerin sorumlu olduğunu belirtiyor.
Komşular ve aile ilişkileri (yüzde 63) ile çocukların eğitiminden (yüzde 69,3) kadın ve erkeğin ortak sorumlu olduğu düşünülüyor.
Erkekler ve kadınlar tarafından en olumlu bulunan atasözü “Yuvayı dişi kuş yapar”. “Oğlanı her karı doğurmaz, er karı doğurur” atasözünü “doğru” bulan erkek oranı yüzde 21,1 iken, kadın oranı yüzde 4,3. “Kadının saçı uzun olur, aklı kısa” atasözü erkeklerin yüzde 19,9’u tarafından doğru olarak tanımlanırken, kadınların yüzde 2,1’i de bu atasözünü doğru buluyor.
Erkeklerin yüzde 70,9’u, kadınların yüzde 58,7’si “herhangi birinden kötü söz işittiğini” söylüyor. Erkeklerin yüzde 48,6’sı, kadınların yüzde 28,7’si “herhangi birinden fiziksel şiddet gördüğünü” belirtiyor.
Kadınlara dönük şiddetin kaynağına bakıldığında ilk sırada aile var. Kadınların yüzde 34,4’ü babasından/ağabeyinden, yüzde 32,8’i anne/diğer aile büyüklerinden şiddet gördüğünü söylüyor.
Katılımcıların yüzde 85,6’sı toplu taşıma aracında tacize uğrayan bir kadının polise başvurması gerektiğini söylüyor. Kocasından fiziksel şiddet gören bir kadının polise başvurması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 66,2. İstemediği halde kocası tarafından cinsel ilişkiye uğrayan bir kadının bu durumu gizlemesi gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 18,5.

Erkek ve kadının şiddet tanımı farklı
Kadınların yüzde 96,3’ü “sokakta kız kardeşini bir erkekle gören ağabeyin kız kardeşini dövmesi”ni şiddet olarak tanımlarken, bu görüşte olan erkek oranı yüzde 75,5.
“Erkek çocuk doğurmamış bir kadının aşağılanması”nın şiddet olduğunu söyleyen kadın oranı yüzde 93,6 iken, erkek oranı yüzde 78,3.
“Politika, ekonomi matematik gibi konularda kadına sürekli anlamadığının, aklının ermediğinin aptal olduğunun söylenmesi”nin şiddet olduğunu söyleyen kadın oranı yüzde 85 iken, erkek oranı yüzde 66,4.

"Kadını kocası dövebilir"
Erkekler ve kadınlar, kadının kocasından şiddet görmesini, yabancı bir erkekten şiddet görmesine oranla “daha meşru”. Kadının kocasından şiddet görmesi durumunda müdahale edeceğini söyleyen kadın oranı yüzde 54,4 iken, erkek oranı 48,3.
Sokakta yürüyen bir kadının yanında yürüyen bir adamdan şiddet gördüğünü gördüğü zaman müdahale edeceğini söyleyen kadın oranı 62 iken, erkek oranı yüzde 73,3. (bianet)