03 Mart 2008, Pazartesi

İl İl 8 Mart programı...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü yaklaşırken kadınlar sokaklara çıkmaya hazırlanıyor. Kadına yönelik şiddete verilmesini isteyecek olan emekçi kadınlar, “Kadına özgürlük, halklara kardeşlik “ şiarı ile pek çok eldi alanlarda olacak. İl il belirlenen 8 Mart etkinlik programları şöyle;

-----

İstanbul'da Emekçi Kadınlar Derneği, Gökkuşağı Kadın Derneği, SDP'li, EMEP'li, EHP'li kadınlar, Barış Anneleri, Genel-İş Sendikası'na üye kadınlar, İşçi Mücadelesi, Çağrı, Lambda ve Özgür Kadın'dan oluşan İstanbul Kadın Platformu, 8 Mart'ta saat 10.30'da Haydarpaşa Garı önünde buluşacak. Yürüyüş saat 14.00'te Kadıköy İskele Meydanı'nda yapılacak “Susmayacağız, durduracağız” mitingiyle sona erecek.

Ankara'da Emekçi Kadınlar Derneği, KESK, DİSK, TTB,TMMOB, SDP, DTP, KAOS-GL'nin aralarında bulunduğu 8 Mart Kadın Platformu, “Savaşa, kapitalizme, şiddete, erkek egemenliğine” karşı dayanışmayı büyütmek için 8 Mart günü Abdi İpekçi Parkı'nda miting yapacak. Toros Sokak'ta buluşan kadınlar, miting alanına yürüyecek.

İzmir'de ise, 8 Mart 3 ayrı etkinlikle kutlanacak. Emekçi Kadınlar Derneği, ESP, SDP, DTP, İHD, EMEP, ÖDP, KESK, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Halkevleri, Bağımsız Kadın İnisiyatifi, SGD ve ÇEKEV gibi kurumlar “Her gün 8 Mart Her gün mücadele” şiarıyla 8 Mart'ta Bornova Cumhuriyet Meydanı'nda bir miting yapacak. Saat 12.00'de yapılacak mitinge, Tekstil-Sen İzmir Şubesi'nin de aralarında olduğu çeşitli sendikalar destek verecek.

Ayrıca, Kürt kadınlarının Urfa Suruç'ta yapacağı mitingi selamlamak, kadına yönelik şiddeti protesto etmek amacıyla kadınlar, 1 Mart akşamı meşaleli eylem düzenleyecek.

Adana'da bu yıl Emekçi Kadınlar Derneği, DÖKH, EMEP, DİP-G, Soyalist Feminist Kolektif, Karşıyaka Kadın Dayanışması, İHD ve Çağrı birlikte 8 Mart mitingi düzenleyecek. Miting, saat 12.00’de Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünde yürüyüşle başlayacak, Uğur Mumcu Meydanı’nda mitingle bitirilecek.

Antakya'da Emekçi Kadınlar Derneği, DTP'li kadınlar, SES'li kadınların da aralarında bulunduğu Antakya Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde bir yürüyüş gerçekleştirecek. Ulus Meydanı'nda saat 14.30'da başlayacak olan yürüyüş Uğur Mumcu Meydanı'nda bir basın açıklamasıyla son bulacak.

Mersin'de ise, aralarında Emekçi Kadınlar Derneği'nin de yer aldığı Mersin Kadın Platformu, çeşitli siyasi parti ve demokratik kurumlar tarafından 8 Mart'ta bir miting gerçekleştirilecek. Feministler, Mersin'de de ayrı bir etkinlik yapacak.

Bursa'da 8 Mart Emekçi Kadınlar Derneği, ESP, Partizan, BDSP, HÖC tarafından örgütleniyor. 8 Mart günü Fomara Meydanı'nda toplanılarak, Santral Garaj Metro istasyonuna yürünecek. Burada yapılan basın açıklamasının ardından bir de etkinlik gerçekleştirilecek. Bursa Kadın Platformu da 8 Mart günü Stadyum önünde toplanarak Heykel'e yürüyecek.

Malatya'da, Demokratik Kadın Platformu 8 Mart günü direnişteki Malatya Tekel işçilerinin yanında kutlayacak. 12:30'da İnsan Hakları Derneği Malatya Şubesi önünde toplanacak olan platform, 13:00'da Malatya Tekel Fabirakası'nın önünde olacak. Demokratik Kadın Platformu burada direnişteki Tekel işçileri ile birlikte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlayacak.

Antep'te ise saat 12.00'de, Antep Öğretmenevi önünde toplanılacak. Emekçi Kadınlar Derneği'lilerin de aralarında olduğu bileşen, karanfil dağıtarak ve sloganlarla, Balıklı Parkı'na yürüyecek. (Atilim)