08 Mart 2008, Cumartesi

Diyarbakırlı kadınlar: Savaşa ve kimliksizliğe hayır

Diyarbakır’da düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingine katılan binlerce kişi, “Savaşa ve kimliksizliğe hayır” dedi. Miting, Urfakapı’da toplanan kadınların yürüyerek İstasyon Meydanı’na gelmesiyle başladı. Rengarenk kıyafetler giyen 10 bini aşkın kadının katıldığı mitingde, en az kadınlar kadar erkeklerin de yer alması dikkat çekti.

-----

Sanatçı Zelal’in şarkılarıyla başlayan mitingde söz alan Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, kadın mücadelesinin tarihçesine değinirken, mitingin düzenleyicilerinden Nesrin Deniz, “Ortadoğu’da savaş ve kan politikaları yaratan ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi yerine, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ‘demokratik konfederalizm’ projesinin sahiplenilmesi” çağrısı yaptı. Deniz, “Türkiye'de demokratik özerkliğin katılımcı demokrasiyi geliştireceği ve herkesin kendini yönetme şansına sahip olacağını belirtmek istiyoruz" dedi.
Daha sonra söz alan DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak da, "Biz kadınlar artık namus bahanesi ile öldürülmek istemiyoruz. Özgürlük mücadelesine güç katan kadın yoldaşlarımızı selamlıyoruz. Bu ülkeye barışı kadınlar getirecek" diye konuştu.
"Namus meselesi kadını öldürmekse bu en büyük namussuzluktur. Bu barbarlık kavramını üzerinizden atın" diye konuşan DEP eski milletvekili Leyla Zana sözlerini, "Bugün bu meydanda bir devrim gerçekleşiyor. Hiçbir fidan köksüz olmaz. İnsanın köklerini unutmaması gerekir. Bugün Kürt kadını güçlü bir irade, beyin ve birliktelikle bir araya gelmişlerse özgürlük hareketinin ve onun önderliğinin emeğini unutmamalıdır" diye sürdürdü.

‘Barış, kardeşlik, birlik diyoruz’

Kürsüye, “Fatma Ana” olarak davet edilen Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi kadın da, "Kadınların yüreğinde bu kadar acı var. Bu acıları nasıl unutabiliriz. Biz her zaman barış elini uzattık. Fakat üzerimize bomba yağdırdılar. Biz elimizi uzattık, onlar barış elimizi kırdı. Fakat yine bu eli uzatacağız. Biz barış, kardeşlik ve birlik diyoruz " ifadelerini kullandı. Miting İlkay Akkaya’nın konseri ile sona erdi.

"Edi bese”

"Dünyaya barış, kadınlara özgürlük", "Jin jiyan azadi", "Edi bese", "Artık yeter", "Kadınlara özgürlük. halklara eşitlik" pankartlarının taşındığı mitingde konuşmalar sık sık, "AKP şaşırma sabrımızı taşırma" ve “Katil AKP, katil ABD” sloganlarıyla kesildi.
Kürsüden yöneltilen, “Kadın katliamlarına, savaşa, şiddete, Kürt sorununu demokratik yollardan çözülmesini istemeyenlere, operasyonlara ne diyoruz?” sorusuna binlerce kadın hep bir ağızdan, “Edi bese” (Artık yeter) yanıtını verdi. (emekdunyasi.net)