04 Nisan 2008, Cuma

Kadın Emeği Kurultayı başlıyor

Antalya Serbest Bölge’de bulunan Novamed çalışanı kadınların grevine destek vermek için bir araya gelen İstanbul Kadın Platformu kadın emeği kurultayı düzenleniyor. Novamed grevinde kadınların birlikte örgütledikleri dayanışmadan yola çıkarak yapılmasına karar verilen kurultayda ev içi kadın emeğinde ücretli kadın emeğine, göç ve savaş mağduru kadınlardan, neo-liberalizmin kadın emeği üzerindeki etkilerine kadar birçok konu ele alınacak.

-----

İstanbul’da bulunan birçok kadın örgütünün bir araya gelerek örgütlediği “Kadın Emeği Kurultayı” 5 Nisan Cumartesi günü Petrol-İş Sendikası’nın konferans salonunda gerçekleşecek.

Dilek Hattatoğlu, Sevgi Göğçe, Meriç Eyüboğlu, Yelda Yücel ve Gülnur Savran’nın konuşmacı olarak katıldığı kurultay öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki panel şeklinde gerçekleştirilecek. Panellerde 20 dakikalık sunumlar yapacak olan konuşmacıların ardından gerçekleştirilecek forumlar ile dinleyici olarak katılan kadınlar da söz alacaklar.

Cumartesi günü yapılan kurultayın ardından katılımcı kadınlar akşam Taksim’de bulunan Makine Mühendisleri Odası Genel Merkezi Lokali’nde düzenlenecek bir yemekte bir araya gelerek eğlenecekler.

Kadın Emeği Kurultayının Programı

5 Nisan Cumartesi

Neoliberal dönüşümler karşısında kadın emeği

Panel 1
-Neoliberal dönüşümler ve ücretli kadın emeği (Dilek Hattatoğlu)

-Neoliberalizm,ü cretli kadın emeği ve sendikalar (Sevgi Göğçe)

-Neoliberal dönüşümler ve yasal düzenlemeler (Meriç Eyüboğlu)

Panel 2
-Ev içi emek ve bakım emeğinin niteliği (Gülnur Savran)

-Savaş, göç ve Kürt kadın emeği (Handan Çağlayan)

-Neoliberal dönüşümlerin ev içi emeğe yansımaları (Yelda Yücel)

İletişim: kadinemegikurultay@yahoo.com.tr

Adres: Petrol-İs Sendikasi Genel Merkezi Altunizade Mah. Kusbakışı Cad. No 25 Üsküdar İstanbul (EmekDünyasi)