19 Mayıs 2008, Pazartesi

Kadınlar ‘İstihdam Yasası’na Karşı Oturma Eylemi Yaptı

AKP hükümetinin geçtiğimiz hafta içi Meclis Genel Kurulu”nda kabul ederek yasalaştırdığı “İstihdam Paketi” olarak lanse edilen ancak kadın çalışanları iş yaşamından koparacak düzenlemeler getirdiği yönünde eleştirilen yasaya karşı kadın örgütler eylemlere başladı. Sosyal Haklar İçin Kadın Platformu, AKP”nin “İstihdam Paketi” Yasası’nda kadınların yer almayışını oturma eylemi yaparak protesto etti.

-----

Cinsiyetçi ve haksız iş gücüne karşı kadınları mücadeleye çağıran Platform, Taksim Metro çıkışında yaptığı oturma eyleminde, erkeklerle eşit oranda ve eşit koşullarda ücretli emek gücüne katılmayı, erkek egemenliği ile kapitalizmin ittifakına karşı hep birlikte mücadele etmeye çağrı yaptı. Sosyal Haklar İçin Kadın Platformu tarafından eylemde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"AKP”nin sermayeden taraf, kadın ve emekçi düşmanı düzenlemeleri sürüyor. Ücretli çalışmak istediğimizde, daha az eğitimli olduğumuz, ev işleri yükümüzün uzun mesai saatlerine engel olacağı düşünüldüğünden ya da sadece kadın olduğumuz için işe alımlarda tercih edilmiyoruz. Cinsiyetçi iş bölümünün dayattığı kadın işi erkek işi ayrımıyla, vasıfsız işlerde, düşük ücretlere, sendikasız, sigortasız çalışmaya mahkûm ediliyoruz."

Kreşler kalkıyor

Hükümetin yasalaştırdığı “İstihdam Paketi” ile belli bir kadın çalışanı bulunan işyerleri için kreş açma, emzirme odası bulundurma gibi zorunlulukar kadırılıyor. Böylece hükümet, Başbakan Erdoğan’ın bile geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşmasında kadın çalışan için ne kadar hayati bir öneme sahip olduğu bilinen kreşleri “işverenlerin yükünü hafifletmek için” zorunluluk olmaktan çıkarıyor. Uzmanlar dolayısı ile çocuğu olan kadınların yaşamından mecburi olarak kopacağının ve bunun kadın istihdamını derinden etkileyecek bir durum olduğunun altını çiziyor. (Birgün)