15 Kasım 2007, Perşembe

'Basra'da kadınlar dinci şiddetin hedefi'

Irak'ın Basra şehrinin emniyet müdürü, aşırı dincilerin kadınlara yönelik sistematik şiddet uyguladıklarını ve üç ayda 42 kadının öldürüldüğünü söyledi. BBC'ye konuşan Tümgeneral Abdülcelil Halaf, bölgede radikal dinci grupların, kadınlara karşı sistematik bir şiddet kampanyası başlatıldığını aktardı. Abdülcelil Halaf'ın açıklamasına göre bu kampanya; tehditleri, yıldırmayı hatta cinayetleri içeriyor.

-----

BBC'ye konuşan Basra Emniyet Müdürü Tümgeneral Abdülcelil Halaf, başı açık ya da makyaj yapan kadınların saldırılara hedef olduğunu söyledi ve bazı kadınların, sırf haklarındaki bazı dedikodular ve yayılan haberler yüzünden öldürüldüklerini de belirtti.
Halaf, "Kadınları öldürüyorlar ve yaptıkları şeyleri haklı göstermek için, öldürdükleri kişilerin üzerine bir kağıt ya da uygunsuz kıyafetler koyuyorlar. Örneğin bir kadını altı yaşındaki oğluyla birlikte öldürdüler. Bunun tek gerekçesi, çocuğun anne ve babasının evlilik dışı bir ilişki yaşadıklarına yönelik söylentilerdi" diye konuştu.
Emniyet yetkilisi, elinde temmuz ve eylül ayları arasında "kimliği belirsiz katillerce" öldürülen kadınlarla ilgili 42 dosya olduğunu söylüyor, benzer cinayetlerin ekim ayında az da olsa azaldığını da belirtiyor.
Emniyet müdürüne göre, polis genelde korktuğundan bu olayları soruşturmuyor, öldürülen kadınların akrabaları da aynı gerekçeyle olayları polis bildirmekten hatta cesetleri almaktan bile çekiniyor.
Basra'da telefonla BBC'nin sorularını yanıtlayan kadınlar da, yaşananlardan kentin kontrolü için birbirleriyle rekabet eden rakip Şii militan güçleri sorumlu tuttu.
Adının açıklanmasını istemeyen bir kadın, bir militanın motosikletiyle kendisini ezmeye çalıştığını söyledi.

'Ya başını ört ya da öldürülürsün'
Bir kadın avukat da, insanların, sık sık kamuya açık mekanlara asılan afişlerle tehdit edildiklerini açıkladı.
Avukat, "Duvarlarda 'ya başını örter ya da öldürülürsün' uyarıları var. Fotoğrafçıların camlarına da afişler asılıp dükkan sahiplerinin, gelinlik giymiş kadınların resimlerini sergilemeyi sürdürmeleri halinde öldürülecekleri belirtiliyor" diyor.
Basra Emniyet Müdürü Tümgeneral Abdül Celil Halaf, kadınlara yönelik saldırıların, İngiliz güçlerinin Eylül ayında kent merkezinden havaalanına çekilmeleri öncesinde görüldüğünü de hatırlattı. Halaf, askerlerin, olayları önlemekten aciz olduklarını ellerinden bir şey gelmediğini söyledi.
Kendisi de Şii olan Tümgeneral, bu yıl başında militan güçlerle mücadele etmesi için Basra'ya gönderilmişti. Bölgedeki en büyük Şii gruplardan olan, din adamı Mukteda Es-Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nun bir sözcüsü, üyelerinin zorla şeriat kurallarını kabul ettirmeye çalıştığına yönelik iddiaları yalanladı. Sözcü, diğer grupların bu yönde bir çaba içinde olduklarını ise yalanlamadı.

BBC