13 Ağustos 2008, Çarşamba

Kadın örgütlerinden KAZETE'ye destek ziyareti

İzmir'de bulunan kadın örgütleri temsilcileri, Yay-Sat tarafından dağıtımı durdurulan kadın gazetesi KAZETE'ye destek ziyaretinde bulundu. Doğan Holding'e bağlı Yay-Sat dağıtım şirketi tarafından Rekabet Kurulu'nun kararı gerekçe gösterilerek, dağıtımı durdurulan Türkiye'nin en uzun süreli yayın yapan kadın gazetelerinden KAZETE'ye kadınlar sahip çıktı.

-----

İzmir Kadın Dayanışma Derneği (İKDD) Başkanı Şenay Tavus, Çiğli Evka 2 Kadın Evi (ÇEKEV) Başkanı Kızbes Aydın, EMEP'li Fatma Demirkapı ve ÖDP İzmir İl Kadın Koordinasyonu üyesi Sevim Ulaş, KAZETE'nin Alsancak Cumhuriyet Bulvarı'nda bulunan bürosunu ziyaret etti. Ziyaretten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten KAZETE İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Berrin Güray Dilekçi, Türkiye'de bir kadın gazetesi çıkarmanın çok zor olduğunu ve 12 yıldır ayakta durmaya çalıştıklarını söyledi. İlk zamanlar aboneler üzerinde dağıtım yaptıklarını 5 yıl öncede dağıtım için Yay-Sat ile anlaştıklarını belirterek, "Kadın gazetesi olduğu için başlangıçtan itibaren çeşitli dezavantajlarla karşılaştık. Bayiler alışkın olmadığı için çoğu zaman paketleri açmadan iade ediyorlardı. Uzun uğraşlar sonucu alıştırmaya başlamıştık ki, tam kadınlara ulaşmaya başladığımız anda Doğan Holding bin 500 YTL artı KDV ödeyemediğimiz için 2007 Aralık ayında dağıtımımızı ani bir şekilde durdurdu" dedi.

'Doğan Grubu kadınlara karşı yürüttüğü çalışmalarda samimi değil'

Geçtiğimiz yıl Doğan Holding'e bağlı bir gazete tarafından kendisine 'Yılın Sosyal Girişimcisi' ödülü verildiğini kaydeden Dilekçi, ardından gazetenin dağıtımının durdurulmasını samimiyetsizlik olarak değerlendirdi. KAZETE kadın kuruluşları ve kadın sorunlarına duyarlı kadınlarla dayanışarak, erkek egemen yapının ezdiği kadınların sesi ve sözcüsü olmayı hedeflediğini ve dağıtımı durdurulsa bu ilkelerden vazgeçmeyeceğini ifade eden Dilekçi, para kazanmak için kadın gazetesi çıkarmadıklarını belirtti. Medya dünyasında çok büyük paralar döndüğünü ve mütevazı bütçeleri ile bunu karşılayabilmenin imkansız olduğuna dikkat çekerek, "Doğan Medya eğer kadına yönelik yürüttüğü kampanyalarda samimi ise öncelikle pozitif bir ayrımcılık yaparak, bizi dağıtım hakkımızı geri versin. Aralık ayından bu yana başta Hürriyet'in İcra Kurulu Başkan ve TÜSİAD'ın ilk kadın başkanı olan Vuslat Doğan Sabancı olmak üzere üst düzey görüşmelerde bulunduk. Hatta dolaylı olarak sözde aldık ancak daha sonra öğrendiğimize göre erkeklerini itirazı üzerine o da vazgeçmiş" diye konuştu.

ÇEKEV Başkanı Aydın, kadın örgütlerinin KAZETE'nin yanında olmaya devam edeceklerini ifade ederek, başlattıkları imza kampanyasının yanında Doğan Medya Gurubu'nun yayınlarında KAZETE'nin dağıtımına başlayana kadar boykot edeceklerini söyledi. Kadın örgütleri olarak, önümüzdeki günlerde çeşitli eylemlerle Yay-Sat'ın kararını protesto edeceklerini ifade eden Aydın, KAZETE gibi birçok sol sosyalist dergi ve gazetenin de medyadaki tekelleşmenin kurbanı olduğuna dikkat çekti. (diha)