16 Haziran 2009, Salı

KENT A.Ş işçileri süresiz oturma eyleminde

DİSK'e bağlı sendikalar ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak tarafından işten atılan Kent AŞ işçilerinin başlattığı yürüyüş sona ererken, Genel Başkanı Süleyman Çelebi Durak'ı, İzmir'de olduğu gibi tüm Türkiye'de ve uluslararası arenada teşhir edecekleri konusunda uyarıda bulunarak, işçilerin derhal işe geri alınmasını istedi. Yürüyüşün ardından Kent AŞ işçileri çevik kuvvet ablukası altında Karşıyaka Belediyesi önünde süresiz oturma eylemi başlattı.

-----

DİSK'e bağlı sendikalar ve Karşıyaka Belediyesi tarafından işten çıkarılan Kent AŞ işçilerinin 15-16 Haziran yürüyüşü sona erdi. "Yaşasın 15-16 Haziran direnişi, yaşasın Kent AŞ mücadelemiz" pankartıyla Karşıyaka İskelesi önünde toplanan binlerce emekçi, Karşıyaka Belediyesi önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte, "AKP böldü Cevat öldürdü", "Yiğitler burada faşist Cevat nerede", "Vur vur inlesin Cevat Durak dinesin", "Vuruşa vuruşa kazanacağız", "Zafer direnen emekçinin olacak", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı ve Karşıyaka Belediyesi'nin adeta polis kuşatması altına alındığı yürüyüşe, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK Genel İş Genel Başkanı Erol Ekici, DİSK Genel İş Genel Sekreteri Kani Beko ve KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek'in yanı sıra KESK İzmir Şubeler Platformu, TÜMTİS, DTP, ESP, EMEP, ÖDP, SDP, TKP, Halkevleri, Devrimci Öğrenci Birlikleri gibi çeşitli sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi partiler de katıldı.

'Durak'ı teşhir edeceğiz'

Yürüyüşün ardından Karşıyaka Belediyesi önünde işçilere seslenen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Belediye Başkanı Cevat Durak'ın "sendikalar bizi tehdit ederek, sorunun çözülmesine engel oluyor" gibi açıklamalarının doğruyu yansıtmadığını belirterek, asıl Durak'ın taşeron şirketlerini tehdit ederek, işçilerin işe geri alınmasını engellediğini ifade etti. Durak'ın Kent AŞ işçileri ile masaya oturarak sorunları çözmesi gerektiğinin bir kez daha altını çizen Çelebi, "Aksi takdirde eylemlerimizi İzmir'in her tarafında, sokak sokak, adım adım sürdüreceğiz. İşçiler işlerine geri alınıncaya kadar Durak bizi her an karşısında görecektir. Durak'ı İzmir'de olduğu gibi Türkiye'nin her yerinde ve uluslararası arenada da teşhir edeceğiz" dedi.

15-16 Haziran hatırlatması

Konuşmasına 15-16 Haziran büyük işçi direnişlerini hatırlatarak devam eden Çelebi, "1970 büyük işçi direnişinin 39. yıldönümünde sendikamız aynı faşizan uygulamalarla karşı karşıyadır. Bundan 39 yıl önce sendikal hak ve özgürlüklerin budanması ve DİSK'in kapatılması için hazırlanan yasal düzenlemelere karşı işçi sınıfımızın gösterdiği direniş hala hafızalardadır. Dönemin çalışma bakanının değişiyle 'DİSK'in çanına ot tıkamak' istekleri bu direnişle geri püskürtülmüştür. Bugün çalışma hayatını düzenleyen yasaların tümü 12 Eylül ürünüdür. Bu "deli gömleği" içinde çalışma hayatı tam bir çağdışı görünümdedir" diye konuştu.

İşçileri süresiz oturma eylemi başlattı

Çelebi'nin ardından DİSK Ege Bölge Temsilcisi Azad Fazla ve DİSK Genel İş Genel Başkanı Erol Ekici de birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmaların ardından Karşıyaka Belediyesi tarafından işten çıkarılan Kent AŞ işçileri çevik kuvvet ablukası altında belediye binası önünde süresiz oturma eylemi başlattı. /diha

Anahtar Sözcükler