13 Eylül 2009, Pazar

TPAO işçisi AKP’ye yürüdü

TPAO ve BOTAŞ’ta çalışan 5 bini aşkın işçiyi ilgilendiren toplusözleşmelerin hala imzalanmamış olmasına tepki gösteren Petrol-İş üyesi işçiler AKP binalarına yürüdüler.

-----

TPAO’da 3 bin 450, BOTAŞ’ta ise 1860 işçiyi ilgilendiren toplusözleşmeler aradan 9 ay geçmesine rağmen imzalanmadı. Duruma tepkilerini daha önce iş bırakma, vizite ve iş yerini terk etmeme eylemleriyle gösteren Petrol-İş üyesi işçiler bulundukları illerde AKP İl binalarına, Ankara’da ise AKP Genel Merkezi’ne yürüdüler. Önceki akşam mesai bitiminde TPAO Genel Müdürlüğü önünde toplanan işçiler, “AKP şaşırma sabrımızı taşırma”, “Hükümet zammını al başına çal” sloganlarıyla AKP Genel Merkezi’ne yürüdüler. İşçiler yürüyüş boyunca konfederasyonları Türk-İş’e de “Türk-İş uyuma, işçine sahip çık” diye seslendiler. AKP Genel Merkezi önünde konuşan Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen, hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan çerçeve protokolün işyerlerinde yaşanan sorunlara çözüm getirmediğine dikkat çekti. Özgen, TPAO ve BOTAŞ yetkililerinin de sorunun çözümü konusunda olumlu bir yaklaşım göstermeye başladıklarını, ancak hükümetten onay gelmediği için toplusözleşmenin hala imzalanamadığını aktardı.
Adana’da Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünden AKP il binasına kadar “İş, ekmek yoksa barışta yok”, “AKP şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları atarak yürüyen Petrol-İş üyesi işçilere bir çok emek örgütü de destek verdi.
Adıyaman’da ise Petrol-İş üyeleri DSİ önünde toplanarak AKP önüne kadar yürüyüş düzenlediler. Petrol-İş Adıyaman Şube Başkanı Zeynal Eroğlu, ücret dengesizliğinin ortadan kaldırılmasını talep ettiklerini, işverenin dayattığı zammı kabul etmeyeceklerini söyledi./evrensel

Anahtar Sözcükler