29 Eylül 2009, Salı

Diyarbakır'da enternasyonal kadın yürüyüşü

Mezopotamya Sosyal Forumu etkinlikleri kapsamında yüzlerce kadın enternasyonal Meşaleli Kadın Yürüyüşü'nde bir araya gelerek, barış için yürüdü. Yürüyüşte bu kez polisin engellemesine sadece Kürt kadınları değil MSF'ye Avrupa ve Ortadoğu'nun bir çok ülkesinden gelen kadınlar da maruz kalırken, yürüyüş tüm engellemelere rağmen tamamlandı.

-----

MSF etkinlikleri kapsamında aralarında İtalya, Almanya, Belçika, Avusturya ve Irak'tan katılan anti kapitalist kadınlar ile yüzlerce Kürt kadını Sümerpark'ta bir araya gelerek,Enternasyonal Meşaleli Kadın Yürüyüşü düzenledi. DTP Diyarbakır Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak ile insan hakları savuncusu Reyhan Yalçındağ'ın katıldığı yürüyüş yoğun güvenlik önlemleri altında Sümerpark'tan başlarken, kadınlar bir ellerinde meşaleler ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi bayrakları taşıdı. Tunceli'de yaşamını yitiren PKK'li Zeynep Kınacı (Zilan) ile Demokratik Konfederalizm bayrakları taşıyan kadınlar, "Biji serok Apo", "Öcalan", "PKK halktır halk burada", "Çizgimiz Beritan önderimiz Öcalan", "Jın jiyan Azadi", "Em şer naxwazın" sloganları attı.

'Kadınlara polis barikatı'

Yürüyüş güzergahı boyunca halk balkonlara çıkarak zafer işareti ve alkışlarla kadınlara destek verirken, Diyarbakır'da bir ilkte gerçekleştirilerek bugüne kadar yürüyüş yapılmasına izin verilmeyen stadyum ve Ekinciler Caddesi'nde yüründü. Ellerinde davul ve erbaneler ile yürüyüşlerin Sanat Sokağı'nda sürdürmek isteyen kadınların karşısına polis barikatı çıktı. Polisler, kadınların yürüyüşlerine izin vermeyeceklerini ve yürüyüşü sonlandırmaları istendi. Yapılan tartışmalar sonuç vermeyince kadınlar oturma eylemine geçerek, Hernepeş Marşı'nı söyledi. Bu sırada, yürüyüşe katılan Avrupalı kadınlar, İngilizce, "Öcalan'a özgürlük Kürdistan'a barış", "Yaşasın Entarnasyonal kadın dayanışması" şeklinde sloganlar attı. Kadınların oturma eylemi ve yürüyüşteki ısrarı üzerine polis barikatı kaldırılarak tekrar Sümerpark'a doğru yürüyüşe geçildi.

12 dilde şarkılar söylendi

Yürüyüş Sümerpak'ta sona ermesinin ardından burada Dicle Fırat Kültür Sanat Merkezi sanatçılarının katılımı ile 12 dilde şarkıların söylendiği bir konser verildi. Konsere, sanatçı Xanemir, Bülent Turan ve Şilan gibi isimler katıldı. Ermenice, Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Arapça gibi söylenen şarkılara eşlik edilirken, hareketli parçalarda ise halaya duruldu./diha