17 Eylül 2009, Perşembe

KENT A.Ş. işçisi yolundan dönmüyor!

Önce Belkahve'de, ardından da Kemalpaşa'da jandarma engeliyle karşılaşan Kent A.Ş. işçileri Ankara Yürüyüşü'ne devam ediyor. Jandarmanın can güvenliği gerekçesiyle yoldan yürütmediği işçiler, kırsal alana çıkarak yürüyüşlerine devam ederken, DİSK Genel İş 5 No'lu Şube Başkanı Mehmet Çınar, dağda da, bayırda da, yolda da olsa yürüyerek Ankara'ya ulaşacaklarını söyledi.

-----

5747 Sayılı Yasa'dan kaynaklı oluşan hizmet daralmasını gerekçe gösterilerek, Karşıyaka Belediyesi tarafından işten çıkartılan ve 140 gündür direnişlerini sürdüren Kent A.Ş. işçilerinin dün belediye binası önünden başlattığı Ankara yürüyüşü devam ediyor. Çeşitli gerekçelerle engellenen işçiler, sabah saatlerinde Belkahve mevkiinde durduran jandarma tarafından durdurularak, "İşçilerin yoldan yürümelerinin can güvenliğini riske attığını, yürüyüşün bu şekilde devam ettirilemeyeceğini" öne sürdürüldü. Bunun üzerine Belkahve'den itibaren kırsal alandan yürüyüşlerine devam eden Kent A.Ş. işçileri, Kemalpaşa'ya ulaştı. Kemalpaşa'dan tekrar yola çıkan işçileri tekrar durduran jandarma, bu kez de bölgenin sanayi bölgesi olduğu gerekçesiyle yürüyüşün araçla sürdürülmesini istedi. Burada 1 saat kadar bekletilen Kent A.Ş. işçileri yürüyüşlerine devam ederken, KESK İzmir Şubeler Platformu ve İHD İzmir Şubesi üyeleri ile işçi yakınları da yürüyüşe katıldı.

'Ankara'ya yürüyerek gideceğiz'

Ankara'ya işçilerle birlikte yürüyen DİSK Genel İş 5 No'lu Şube Başkanı Mehmet Çınar, çeşitli bahanelerle engellenmek istediklerini ancak hem sendikalarının, hem de işçilerinin bu yürüyüşü sürdürmekte kararlı olduğunu söyledi. Jandarmanın kendilerine yürüyüşe araçla devam etmeleri yönünde telkinlerde bulunduğunu ifade eden Çınar, "Ancak bu yürüyüşü her ne pahasına olursa olsun sürdüreceğiz ve bunu yürüyerek yapacağız. Bize '3 kilometre araca binin, sınırda yine yürürsünüz' diyorlar. Biz nereden bilelim nereye götüreceksiniz bizi. Ankara'ya yürüyerek gideceğiz ve hiçbir araca binmeyeceğiz. Bu insanlar kendi güvenliklerini sağlarlar" dedi. Yürüyüşlerini sürdüren Kent A.Ş. işçilerinin bugünkü konaklama alanının Kemalpaşa'ya bağlı Sütçüler mevkii olması bekleniyor./diha