15 Eylül 2009, Salı

KENT işçisi yasağa rağmen başkente yürüyecek

İzmir Valiliği Karşıyaka Belediyesi tarafından işten atılan Kent AŞ işçilerinin Ankara yürüyüşüne yasal olmadığı gerekçesiyle izin vermezken, sendika yetkilileri yarın Karşıyaka Belediyesi önünden yürüyüşü başlatacaklarını duyurdu.

-----

İzmir Valiliği, Karşıyaka Belediyesi tarafından 5747 sayılı yasadan kaynaklı oluşan hizmet daralmasını bahane ederek işten çıkarılan Kent AŞ işçilerinin yarın başlatacakları Ankara yürüyüşüne izin vermedi. Valilik tarafından sendikaya yapılan tebligatta, yürüyüş güzergahında bulunan Karşıyaka Yalı, Anadolu, Altınyol ve Ankara caddelerinde yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle yürüyüşün araçların yol, yayaların ise can güvenliği açısından risk yaratacağını belirterek, şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşü düzenlenemeyeceği hükmü nedeniyle yürüyüşe izin verilmeyeceği belirtildi.

Tebligatta yürüyüşe katılanlar hakkında yasal işlem uygulanacağı uyarısı da yapıldı. Sendika yetkilileri ise yürüyüşü düzenlemekte kararlı olduklarını açıkladı. Yetkililer, Valiliğin yaptığı tebligatın ardından resmi makamlarla irtibata geçtiklerini ve yürüyüşü sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeyi beklediklerini söyledi.

Bu arada sendika yürüyüş hazırlıklarını da tamamladı. 55 kişiyle yarın saat 11.00'da Karşıyaka Belediyesi önünden başlatılacak yürüyüşe aralarında DİSK Genel İş İzmir 5 No'lu Şube Başkanı Mehmet Çınar'ın da bulunduğu 55 kişi katılacak. Her gün 20 kilometre yürüyürek Ankara'ya varmayı planlayan sendikacılara tahsis edilen bir ambulans da eşlik edecek./diha