21 Eylül 2007, Cuma

Kadının acısı!

Güney Kürdistan her yıl binlerce kadın ve genç kız aile içi şiddette maruz kalırken, ‘namus cinayetleri’ adı altında tam bir kadın katliamı yaşanıyor. Kadın intiharları ve cinayetlerinde artışın endişe verici boyutlara ulaştığı Güney Kürdistan’da, 1991’den bu yana en az 12 bin 500 kadın ‘namus’ gerekçesiyle öldürüldü.

-----

Heşiw Muhammed de bunlarda biri, sevdiği adamla evlenmesi engellenince üç kez intihar girişiminde bulundu. Heşiw, güzel, alımlı, ancak kötü muamele mağduru. Babası arafından sevdiği erkekle evnlenmesi engellenince üç kez intihar girişiminde bulundu. Aldığı çok sayıda ilaçla intihara yeltenen Heşiv son anda ölümden kurtarıldı.

Heşiw, ‘’Babam beni başka biriyle evlenmeye zorları. Biz sadece 15 gün nişanlı kaldık, bu süre içinde ben üç kez intihar girişiminde bulundum’’ diyor.

20 yaşındaki genç kadın iki yıldır Süleymaniye’de dünya ile ilişkisi kesilmi bir kadın sığınma yerinde yaşıyor. ‘’Eğer eve dönseydim babam beni öldürürdü’’ diyen Heşiv, ‘’arkadaşımı öldürdü. Gelecek için hiçbir umudum yok. Ben sadece burada oturuyorum, bekliyorum’’ diyor.

Kadın hakları savunucularına göre Heşiv’in başından geçenler çok sıklıkla yaşanıyor. Onun hikayesinde alışıldık olmayan tek şey, intihar teşebbüsünde bulunurken, hap kullanmış olması. Zira Güney Kürdistan’da kadın intiharları çoğunlukla kendini yakmak suretiyle gerçekleşiyor.

7 AYDA 350 ÖLÜM

Her ne kadar muhafazakar müslüman toplumlarda intiharlar dini olarak yasak olsa da, özellikle kırsal kesimlerde eşi ve ailesinin şiddetine maruz kalan kadınlar çareyi intihar etmekte buluyor. Kadınların maruz kaldıkları şiddet ve sonucunda gerçekleşen cinayet veya intiharlar, genellikle mutfak kazası olarak gösteriliyor. Sırlar istatistikleri de zorlu kılıyor. Böylece yılda onlarca ve belki de yüzlerce olay kayda geçmiyor.

Güney Kürdistan kökenli İngiliz insan hakları savuncusu 42 yaşındaki Aso Kemal, ‘’Her yıl ölümler artıyor. Kadınlar bunların mutfak kazası olduğunu söylediklerinde sadece yalandır’’ diyor.

Basına yansıyan verilere göre 1991 ile 2007 arasıda en az 12 bin 500 kadın namus gerekçesiyle katledildi veya intihar etti. Güney Kürdistan’da bu yılın geçen yedi ayında en az 350 kadın intihar etti veya öldürüldü.

SESSİZLİK HÜKÜM SÜRÜYOR

Aso Kemal, ‘’Konuşmamız gerekiyor. Kürdistan’de sessizlik hüküm sürüyor. İnsanlar bunun aileleri ilgilendirdiğini söylüyor. Kürdistan’da erkek egemenlikli sistemi değiştirmemiz gerekiyor. Namus cinayetleri yasalara aykırıdır ama yasalar uygulanmıyor’’ diyor.

Adını linç edilerek katledilen Ezidi kızı Xatu Dua’dan alan Şiddete Karşı Dua Ağı, bölge hükümetinin aile içindeki şiddete karşı mücadele etmesi için kampanya yürütüyor. Süleymaniye Hastanesi’nde yanıklar servisinde cerrahlık yapan Kurdo Qaradaxi, kırsal kesimde yanıklardan dolayı tedavi gören kadınların çoğunluğunun intihar girişiminde bulunanlar olduğunu anlatıyor.

Qaradaxi, ‘’Bir sorunumuz var. Büyük bir sorun. Kendi kendini yok etme sözkonusu olabilir veya dikkat çekmek için aşırı bir yöntem. En gençleri 12 ve 14 yaşları arasında’’ şeklinde sorunun ulaştığı boyutları anlatıyor.

HASTANEDE YANIKLAR İÇİNDE KIVRANIYOR

Süleymaniye’deki Kürdistan Kadınlar Birliği Bürosu, yılın ilk altı ayında 95 kendini yakma vakası tespit etti. Bu vakalardan ikisi Süleymaniye hastanesinde tedavi altına bulunuyor. Hastanede başka bir cerrah Sirud Tewfiq, vücudunda ağır yanıklar bulunan iki hastasına bakıyor.

Kolları sargılı olan ve yüzü tanınmaz halde olan 39 yaşındaki Şewnim Mahmud iki günden bu yanadır acı içinde bağırıyor. Şewnim da vücudundaki yanıkların mutfak kazası olduğunu savunuyor. Dr. Tewfiq, ‘’Vücudunda yüzde 79 oranında yanık var. Bir ısıtıcı patlasa bile bu tip yanıklar oluşmaz. Hiçbir yaşama şansı yok’’ diyor.

ANF NEWS AGENCY