27 Şubat 2010, Cumartesi

Kadınlar 6 Mart'ta Kadıköy'de buluşacak

Dünya Emekçi Kadınlar Günü için 6 Mart'ta Kadıköy'de miting düzenlemeyi amaçlayan İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, çifte sömürüye, emeklerinin yok sayılmasına, yoksullaştırmaya ve her türlü şiddete karşı tüm kadınları alanlarda olmaya çağırdı.

-----

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, 6 Mart'ta Kadıköy İskele Meydanı'nda yapılacak olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingine çağrı için Taksim Tramvay durağında basın açıklaması yaptı. "8 Mart 100. Yılında, Yaşasın Kadınların Örgütlü Mücadelesi, 6 Mart'ta Kadıköy'deyiz" pankartı açan kadınlar "Mor iğnemizle tacize karşı sokaktayız", "Jin jiyan azadî", "Siyasette cinsiyetçi dile hayır", "Tutuklama siyasidir hukuki değil", "Ana dilde eğitim hakkımız engellenemez" ve " Erkek egemenliğine karşı kadın dayanışması" dövizleri taşıdı. Kadınlar sık sık "Yaşasın kadın dayanışması", "Bijî tekojina jinan", "jin jiyan azadî", "Kadınlar sokağa örgütlenmeye" ve "Yaşasın 8 Mart", "Bijî 8'ê Adarê" sloganları attı. Yapılan basın açıklamasını Kürtçe olarak Ruşen Bana, Türkçe olarak Hatice Telci okudu. Telci, emeklerinin yok sayılmasına, sömürülmesine, yoksullaştırılmaya, cinsel, fiziksel, duygusal, psikolojik, ekonomik ve her türlü erkek egemen şiddete hayır dediklerini belirtti.

'ÇİFTE SÖMÜRÜLEN BİZLER ERKEN EMEKLİLİK İSTİYORUZ'

TEKEL işçisi kadınların yanında olduklarını söyleyen Telci, TEKEL işçilerinin taleplerinin kabul edilmesini ve kendilerini aileye bağımlı hale getiren, eve kapatan, üzerlerindeki sosyal kontrolü artıran, sağlık ve sosyal güvenlikte haklarını gasp eden, yok eden SSGSS yasasının geri çekilmesini istediklerini ifade etti. Ev eksenli çalışma ve ev içi emek için sosyal güvence istediklerini söyleyen Telci, "Hem evde hem işte çalışıyoruz. Çifte sömürülüyoruz. Erken emeklilik istiyoruz. Ev işleri, çocuk, hasta, sakat, yaşlı bakımının toplumsallaştırılmasını istiyoruz. Her ilçede kreşler ve yaşlı bakım evleri istiyoruz" dedi. Kadın kurumlarının denetiminde her ilçede sığınma evleri ve tecavüz kriz merkezlerinin açılmasını talep eden Telci, savaşların ise kadınlar için yoksulluk, cinsel saldırı, göç ve kadın katliamları demek olduğunun altını çizdi.

MİTİNGE KATILIM İÇİN BİLDİRİ DAĞITILDI

"Ortadoğu'da ve Türkiye'de operasyonların, savaşların, işgallerin, militarizmin son bulmasını, Kürt halkının kimliğinin, demokratik taleplerinin tanınmasını istiyoruz" diyen Telci, hiçbir baskıya maruz kalmadan anadilde eğitim görüp, konuşmak istediklerini kaydetti. Gözaltında, cezaevlerinde kadınlara yönelik tacize, tecavüze son verilmesini ve tüm tutuklu, hükümlü kadınların serbest bırakılmasını isteyen Telci, şunları kaydetti: "Bedenlerimiz, emeklerimiz, kimliklerimiz üzerindeki baskılar, cinayetler devam ederken, erkeklerin şiddetini meşrululaştıran haksız tahrik indirimine tacize, tecavüze, dayağa karşı boyun eğemiyoruz."

Yapılan açıklamanın ardından kadınlar 6 Mart'ta Kadıköy Meydanı'nda yapılacak Dünya Kadınlar Günü mitingine çağrı bildirilerini dağıttı.

(diha)