24 Haziran 2010, Perşembe

TÜDEF:

Taşlanmış kotları boykot edelim

Tüketici Dernekleri Federasyonu, Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi ile birlikte Abdi İpekçi parkında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında taleplerin TBMM'ye iletildiği ve yasa çıkana kadar Ankara'da kalınacağı belirtti.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, kot taşlama işinde çalışan işçilerin sigortasız ve güvenliksiz koşullarda çalışarak silikozis hastalığına yakalandıklarını dile getirerek, "Kotlar beyazlarken, yaşamlar kararıyor. Kızlarımız ve oğullarımızın giydiği kotlar üzerinde ciğerleri sönen bir işçinin izi var. İnsanlık dışı şartlarda üretilen taşlanmış kotları boykot edelim" çağrısında bulundu.

Silikozis hastalığına yakalan işçilerinin seslerini hükümet ve bürokrasiye duyurmak düşüncesiyle üç gündür Ankara’da bulunduğunu anlatan Çetin, işçilerin son derece yalın biçimde yakalandıkları meslek hastalığından kurtulmak istediklerini dile getirdi.

Konuyu dünya çapındaki tüketici örgütleri federasyonu Consumers İnternational’a götüreceklerini açıklayan Çetin, yargıya başvuran mağdur işçilerin kendilerinden talep edilen dava harçlarından muaf olmalarını da istedi.

YASA ÇIKANA KADAR ANKARA’DA KALACAKLAR

Çetin’in ardından açıklama yapan Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi Üyesi Abdülhalim Demir ise Ankara’da bulundukları üç günlük süre içinde TBMM’yi ziyaret ettiklerini ve görüştükleri milletvekillerinden; sigortalı olup-olmamasına bakılmaksızın tüm silikozis hastalarının sosyal güvenlikten yararlanmasını talep ettiklerini söyledi.

Meclisteki temaslarında iktidar ve muhalefet partilerinden milletvekilleriyle görüştüklerini anlatan Demir, görüşmeler sırasında kendilerine sözler verildiğini, TBMM’nin yeni yasama dönemine geçtiği Ekim ayında Ankara’ya yeniden geleceklerini, hasta işçilerin mağduriyeti giderecek yasa çıkana kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade etti.

Ankara -