26 Haziran 2010, Cumartesi

DGİB 2010:

Nâzım ve Kazım genç işçilerleydi

İzmir Seferihisar’da devam etmekte olan Dünya Genç İşçi Buluşması’nda Nâzım Hikmet ve Kazım Koyuncu aynı gece tiyatro ve müzik dinletisiyle anıldı.

KAZIM ŞAHİN kazimsahin@emekdunyasi.net

İzmir Seferihisar Belediyesi’nin katkılarıyla Belediye Kapalı Spor Salonu’nda Ankara Ekin Tiyatrosu “Hasret” adlı oyunu sahnelenerek Nâzım Hikmet’i, Entu müzik gurubu Karadeniz ezgileriyle Kazım Koyuncu’yu genç işçilerle beraber andı.

Gecede İzmir Seferihisar Belediye Başkanı adına konuşan Haluk Işık, Dünya Genç İşçi Buluşması’na ikinci kez ev sahipliği yapmanın kendileri için bir onur olduğunu belirtti. Bundan sonraki buluşmalarda da ellerinden gelen desteği vereceklerini söyleyen Haluk Işık yazarı olduğu “Hasret” adlı oyunun buluşmanın anlam ve önemine uygun olduğunu vurguladı.

 

TAREM adına konuşan Genel Koordinatör Gökhan Biçici, Seferihisar Belediyesi’ne destekleri için teşekkürlerini dile getirirken, uluslararası delegasyonu sahneye çağırdı. Gecede TÜMTİS ve Deri-İş İzmir Şube başkanları da söz aldı. TÜMTİS İzmir Şube Başkanı Şükrü Günseli etkinliğin işçi sınıfına yaptığı katkının önemli olduğunu ve uluslararası mücadeleden çok şey öğrenileceğini söyledi. Deri-İş İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz buluşmanın uluslararası deneyim paylaşımının önemini vurguladı.

 

Brezilya, Güney Afrika, Belarus, Hollanda, Rusya, Ukrayna, Moldova, Mısır, Yunanistan, İspanya, Rusya ve Belçika’dan katılan uluslararası delegasyon sahneye çıkarak katılımcıları selamlayarak, mücadele örneklerini kendi ülkelerine taşıyacaklarını, paylaşımın dil, din, ırk tanımadan nasıl olabileceğini gördüklerini dile getirdiler.

Buluşma katılımcılarından araştırmacı-yazar Metin Yeğin buluşmayı tek cümleyle “Ya hep beraber direneceğiz, ya da cehennemin dibine gideceğiz” diyerek özetledi. Tüm katılımcılar hep beraber “viva internacional solidaridad” ve “yaşasın uluslar arası dayanışma” sloganlarını attı.

Gece Entu müzik grubunun Karadeniz ezgileri ve katılımcıların halay ve horonlarıyla sona erdi.

(emekdünyası)

İzmir -