13 Mayıs 2009, Çarşamba

İşçiler dayanışma bekliyor

İşçi direnişleri ve grevler gün geçtikçe artarak devam ediyor. Türkiye’nin birçok yerinde gerçekleşen eylemlerle taleplerini dile getiren işçiler sınıf dayanışmasının ihtiyacını her geçen gün daha çok hissediyorlar. Devam eden grev ve direnişlerin talepleri sendikal örgütlülük önündeki engellerin kaldırılması, ekonomik ve sosyal haklarının tanınması:

-----

*Kent AŞ (İzmir/Genel-İş): Karşıyaka Belediyesi’nde Kent AŞ bünyesinde çalışan 300 işçi 30 Nisan 2009’da işten çıkartıldılar. Karşıyaka Belediyesi’ne ait Karşıyaka Özel Eğitim Kültür Sanat Etkinlikleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Kent A.Ş.), hizmet daralmasını gerekçe göstererek işçileri işten çıkarttı. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu işyerinde işçilerin çıkartılmasının asıl nedeninin sendikal örgütlülüğü yok etmek olduğu söyleniyor.

*IBM Türk (İstanbul/Tez Koop-İş): IBM’de 400 çalışandan yüzde 90’ının Türk-İş’e bağlı Tez Koop-İş Sendikası’na üye olmasına rağmen, IBM yönetimi hem işkoluna hem de sendikanın yetkisine itiraz etti. Sendika, geçtiğimiz hafta işkolu tespit davasını kazandı. Sendikanın yetki davası ise Sirkeci 7. İş Mahkemesi’nde görülüyor, dava 20 Mayıs’a ertelendi. Mahkeme son kararını bu tarihte verecek. IBM’de işten atılan 3 kişinin açtığı işe iade davalarınınsa 2’si sonuçlandı. Mahkeme, 2 çalışanın da işe iadesine karar verdi.

*Grammer (Bursa/Birleşik Metal-İş): 2003 yılında Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen Grammer işçileri, Fabrikada Ocak 2009’da 63 işçi işten çıkartıldı. 6 Nisan’da ise çoğu sendika üyesi olan 98 işçi daha işten çıkartıldı. Fabrikada bu sebeplerle ve işçilerin metal işkolunda örgütlü olan Türk Metal Sendikası’na geçirilmeye çalışılmasına karşı 5 Mayıs tarihinde direniş başladı.

*Edirne Giyim (Edirne/TEKSİF): TEKSİF Sendikası’nın 34 yıldır örgütlü olduğu işyerinde işveren sendikanın yetkisini düşürmek için işçileri taşerona devretmiş, devirin ardından sendikadan istifa baskıları da gelmişti. Sendikalı işçilerle işveren arasında TİS görüşmelerin tıkanması üzerine 2 Nisan’da greve çıkan Edirne Giyim işçileri 39 günü geride bıraktı İşverenin grevin durdurulması için mahkemeye başvurmasının ardından ilk duruşma 12 Haziran’da gerçekleşecek.

*ATV- Sabah (İstanbul-Ankara / TGS): Turkuvaz Medya Grubu’na ait ATV ve Sabah’ta çalışan gazeteciler 13 Şubat 2009’da greve çıktılar. 80 darbesinin ardından ilk gazeteci grevi olma özelliğini taşıyan ATV-Sabah grevi sendikal örgütlülüğe sahip çıkmak için gerçekleşiyor. TGS’nin 2007 yılında TMSF’deki örgütlenme çalışmalarına şirketin birleştirilme süreci eklenince işveren sendikanın tüm şirkette yetkili olmadığını söyleyerek itiraz etmişti. Bunun üzerine Balmumcu ve Sefaköy’deki işyerlerine grev kararı asıldı. Grev sürecinde işverenin sendikadan istifa çabaları devam ediyor, grevcilerse her Cumartesi Taksim’de eylem düzenliyor. Bu Cumartesi 11. Cumartesi yürüyüşünü gerçekleştirecek olan grevciler grevlerinin 90. günündeler.

*Asemat (Bursa/ Birleşik Metal-İş): Bursa’nın Nilüfer ilçesinde kurulu olan fabrikada toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması ve işverenin sendikal örgütlenmeye yönelik saldırılarını engellemek için grev kararı alındı. Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi Asemat işçilerinin 31 Aralık 2008’de çıktıkları grevleri 134.gününde.

*Meha Tekstil (İstanbul): 3 ay boyunca çalıştıkları fazla mesai ve asgari geçim indirimini alamayan Meha işçileri bunun kabul etmedikleri için işten çıkartıldılar. İhbar, kıdem tazminatları, maaş ve mesai ücretleri ödenene kadar direnişlerini sürdüreceklerini söyleyen 105 Meha işçisi işverenin sadaka teklifini de kabul etmedi. Sonradan işten çıkartılanlarla sayıları 117’yi bulan işçiler gasp edilen haklarını geri almak için 4 Mart 2009’dan itibaren direnişini sürdürüyor. Direnişlerinin 71. günündeler.

*Desa Deri (İstanbul-Düzce/ Deri-İş): Düzce ve İstanbul’daki işyerlerinde süren direniş Deri-İş’in fabrikadaki örgütlülüğünün engellenmesi sebebiyle başladı. Düzce’deki fabrikada sendikalaştıkları için 40 işçi 29 Nisan’da işten çıkartılırken İstanbul’da da Emine Arslan işten çıkartılarak fabrika önünde direnişe başladı. Direnişe yurtdışından Temiz Giyim Kampanyası’ndan da destek geldi. İstanbul’daki işyerinde direnişine aylardır devam eden Emine Arslan işverenin sendikadan istifa baskılarına, para tekliflerine geçit vermedi.

*Sinter Metal (İstanbul / Birleşik Metal-İş): Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenme faaliyeti yürüttükleri için işten çıkarılan Sinter Metal işçileri direnişlerinin 143. günündeler. Sinter işçilerinin işe iade davası devam ediyor.

*Kurtiş Matbaacılık (İstanbul): İlk olarak 9 Şubat 2009’da 3 aydır alacaklarını alamadıkları için direnişe geçen Kurtiş işçileri alacaklarının ödenmesi sözünü alınca işe geri dönmüşlerdi. Aradan geçen zamana karşın alacaklarını alamayan işçiler haklarını isteyince 30 Mart’ta işten atılarak direnişe geçtiler. Kurtiş işçileri direnişlerinin 44.günündeler.

*Tezcan Galvaniz (Kocaeli/ Birleşik Metal-İş): Kriz bahanesiyle işten çıkartılan toplam 140 işçi 17 Kasım 2008’den itibaren direnişteler. Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu işyerinde TİS görüşmeleri aylardır sürüyor. İşyerinde çalışanlar için ücrette ve TİS’in başlangıç tarihinde anlaşılamaması üzerine arabulucu süreci başladı ve geçtiğimiz günlerde fabrikaya grev kararı asıldı. Uyuşmazlık sağlanmaması durumunda 60 gün içerisinde fiilen grev başlamış olacak.

*E-Kart (Gebze/ Basın-İş): İşyerinde 2006 yılının Ağustos ayında başlayan sendikal örgütlenme ve TİS faaliyetlerinin işverenin olumsuz tutumuyla karşılaşması üzerine 30 Mayıs tarihinde grev kararı alındı. Eczacıbaşı ve Giesecke & Devrient ortaklığındaki E-Kart Elektronik Kart Sistemleri A.Ş.’de 16 Haziran 2008’de greve çıkıldı. 10 Şubat 2009’da işyerinde 4 kadın işçi de işten çıkartıldı. Grevdeki işçiler 16 Mayıs 2009 günü 11 ayı geride bırakmış olacak.

*Akan-Sel (Mersin/ TÜMTİS): Mersin Limanı’nın 2007 yılında özelleştirilmesi ile Mersin International Port (MIP)’in işletmeye başlaması bazı işlerin taşerona devredilmesini beraberinde getirdi. 5,5 aydan beri TÜMTİS’in örgütlenme faaliyeti yürüttüğü işyerinde işverenin örgütlenmeye yönelik baskıları sendikadan istifa, zorla notere gönderme, işten çıkarma tehdidi ile birleşti. Bunların ardından kriz bahanesiyle işten çıkartılan işçiler direnişe geçtiler. Direnişin başlamasının ardından Akan-Sel taşeron firmasıyla sözleşmenin sona erdiğini söyleyen işveren yeni kurulan bir şirkete işçileri transfer etmeye çalıştı. Yeni firmanın işçilerini işyerine sokmayan ve kaçak olduklarını söyleyen işçilere polis saldırdı. İşverenle yapılan görüşmelerin ardından 140 işçinin işe alınacağı,kalan 49 işçinin de bir ay içinde işe alınacağı sözünün verildi. İşçiler direnişlerinin 117.gününde bu sözü aldılar.

*Asil Çelik (Bursa / Birleşik Metal-İş): İşyerinde 8 Ağustos 2008’de başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 19 Eylül 2008’de uyuşmazlıkla sonuçlandı. İşverenin kriz bahanesi ve ‘sıfır zam’ dayatmasına karşı direnişe geçen 750 işçi 30 Ocak 2009’da işyerine grev pankartını işyerine astı. Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikada grev 104. gününde.

EmekDünyası