26 Eylül 2010, Pazar

Hayrına Değil!

FIRAT ESKİCİ firateskici1@hotmail.com

Markaların liglere, kulüplere ve bireysel sporculara verdiği destek iyi, iyi de bunlar hayrına mı yapılıyor? Spor Toto Süper Lig'in son şampiyonu Bursaspor formasına sponsor bulamıyor! Bunun yanında Spor Toto, ligin isim hakkını almak için 125 milyon dolar ödeyebiliyor...

Sezon Başında Süper Lig'in isim hakkı satıldı. Spor Toto Süper Lig oldu. Süreç şöyle gelişti: Her şey Digiturk'ün geçen sezon ligin yayın hakkı için 321 milyon dolar vermesiyle başladı. Süper Lig'in isim hakkının satışını da elinde bulunduran Digiturk, bu alanda yeni ihale istedi. Turkcell'den yılda 10 milyon dolar alan Digiturk, daha fazla para kazanacağını hesapladı. Ancak Turkcell'in sözleşmesi 2010-2011 sezonunu da kapsıyordu. Digiturk önce bir başka GSM operatörü Vodafone ile görüştü. Vodafone Süper Lig'e yıllık 35 milyon dolar verdi.
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, bu işi mahkemeye götürdüklerini belirtti. Daha sonra araya Spor Toto girdi ve ligin isim hakkına talip olduğunu açıkladı. Turkcell, Süper Lig'in isim hakkı için Spor Toto'ya yeşil ışık yaktı.

Digiturk, 5 yıl için 50 milyon dolardan vazgeçmesi düşündürücü gelebilir. Aslında çok basit. Vodafone ile anılırsa bir anlamı yok, sıradan bir birliktelik. Spor Toto ile anılırsa, "Adamlar spor için her şeyi yapıyor" olacak. Bu sayede binlerce dekoder daha evlerimize girecek. 50 milyon doları geri çevirmelerini bir anda kara dönüştürecekler.

Aslına bakılırsa kimsenin futbolu sevdiği yok. Herkes parayı seviyor. Para kazandıran her şeyi de destekliyor. Bir reklam vardı, "Turkcell Süper Lig, hiç bitmesin" diye. Devamını söylemediler hiç bize. Devamı şöyle olmalı, "Para akışı, hiç kesilmesin".  Velhasıl, baba hayrı için yapılmıyor bu sponsorluk anlaşmaları.

Bursaspor, ligin 5. Haftasına gelmemize rağmen halen sponsorsuz!

Ligin efsane şampiyonu Bursaspor, ligin başlamasına ve 5 hafta geçmesine rağmen sponsorsuz. Yani önemli bir gelir kaynağından yoksun.

Geçen sene gösterilen başarıya rağmen Bursaspor'a güvenen olmuyor. Son şampiyona verilen forma reklamı için, orta sıralarda oynayan bir takıma verilen forma reklamının ücreti ödenmez pek tabii ki. Şampiyonluğa oynayan takım daha göz önünde olduğundan, daha yüksek ücret alır. Peki ya Bursaspor'un başarısı tesadüf ise? Ya bu sene iyi bir başlangıcın ardından kümeye oynarsa? "Şampiyon" unvanıyla imzaladığı sponsorluk anlaşmasının muhatabını zarara uğratırsa?

Aslında bu her yıl oluyor. Ligimizde 4 büyük takım vardı geçen yıla kadar. 2 kupa olduğu için, en az  iki takım başarısız sayılıyor. 2 kupayı da tek takım alırsa, kalan 3 takım başarısız demektir. Büyük takımlarla bol sıfırlı sözleşmeler yapılmasını da güç sağlıyor. X Takımı başarısız olsa bile medyadaki gücünü kullanıp gündeme oturabiliyor. Sponsor da kazanç sağlıyor bu işten. Bursaspor gibi emekle gündeme oturanlar ise sponsorlar için her zaman büyük risk taşıyor.

Yani her şey görüldüğü gibi değil. Futbolu kimse sevmiyor! Herkes, her kurum, futbol üzerinden rant sağlamaya çalışıyor...