13 Kasım 2010, Cumartesi

Kadınlar kadın cinayetlerine karşı yürüdü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, cinsiyetçi bakış açısı ve kadın cinayetlerine karşı 15'inci haftada da İstiklal Caddesi'nde protesto yürüyüşü yaptı.

Kadın cinayetleri ve nefret cinayetlerine karşı birçok kadın örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun her Cuma günü cinsiyetçiliğe ve cinsel yöneliminden kaynaklı öldürülen kadınlar için yaptıkları yürüyüş 15. haftasında da gerçekleştirildi. Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya gelen kadınlar, ''Kadın cinayetlerini durduracağız'' pankartı açarak, ''Bedenimiz, emeğimiz bizimdir'', ''Kadın cinayetleri ve nefret cinayetleri politiktir'', "Yaşasın örgütlü mücadelemiz'', ''Erkek kadını katlediyor", "Kadın cinayetlerine indirim değil ağır ceza'' diye slogan attı.

'DÜŞÜK CEZALAR CİNAYETLERE DAVETİYE ÇIKARIYOR'

Öldürülen kadınların fotoğraflarının taşındığı yürüyüş Galatasaray Meydanı'nda son buldu. Burada 10 dakika oturma eylemi yapan kadınlar adına açıklama yapan Şevval Kılıç, kadın cinayetlerinin son 7 yılda yüzde bin 400 arttığına dikkat çekti. Kılıç, "Bu düzenin ne kurumları ne de yasaları kadınlar lehine işlemediği için, katiller çeşitli ceza indirimlerinden yararlanıyorlar. Katillerin düşük cezalar alması başka kadın cinayetlerinin işlenmesine davetiye çıkarıyor" dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar protesto yürüyüşüne son verdi.

EmekDunyasi.Net

 

Bağlantılı Haberler