09 Mayıs 2012, Çarşamba

Onlar anneler günü kutlamayacak

Barış gelene kadar anneler günü yok!

Türkiye'de devam eden savaşa karşı beyaz tülbentleri ile barışın sesini yükselten Barış Anaları, Emek Dünyası'na konuştu: Barış gelene kadar, Kürt ve Türk halkları kardeşçe yaşayana kadar, bize anneler günü yok!

EVRİM KEPENEK evrimkepenek@hotmail.com

Yaklaşan anneler gününün gazetelerini biraz gazete okuyucu iseniz siz de tahmin etmişsinizdir. Ünlü annelerin anneler günü nasıl geçti? Ünlü çocuklar annelerine ne aldı? gibi soruların yanıtları, yaygın medyaya göre toplumun dinlemek istediği anneler ve çocuklarının iğdiş edilmiş hayatları, bir kez daha yansır sayfalara. Adını sanını pek de bilmediğimiz, çokca da önemsemediğimiz birileri çıkar, "Toplum o anneleri duymak, okumak istiyor" der. Lafımız elbette o annelere değil. Peki, çocuklarını 30 yıldır savaşta kaybetmiş, faili meçhul cinayetlere kurban vermiş anneleri merak eden yok mu? 30 yıldır süren savaşa inat beyaz tülbentleri ile meydanlarda barışı haykıran anaları görmek, bilmek onların da sözünü duymak isteyen yok mu? Aksaray'da bulunan Barış Anaları Derneği'ne gittiğinizde bu analardan en az ikisi ile karşılaşmanız mümkün. Barış Anaları Derneği'nde kapıyı size 10 çocuğunu savaşta, sürgünde, cezaevinde kaybetmiş Rahime Ana açar. Siz sormadan O, heyecanla anlatmaya başlar. "Bugünün nöbetçisi benim. Arkadaşlar gelir birazdan. Ben de anlatayım" der ve devam eder, "30 yıldır Kürt anneleri anneler günü kutlamıyor. Çocuklarımız ya dağda ya cezaevinde. Bizim çocuklarımıza bize yaşama şansı verildi mi biz burada anneler gününü kutlayalım. Bizim anneler günümüz barış olduğunda olacak"

'GÜCÜMÜ ÇOCUKLARIMDAN ALIYORUM'

Rahime Anne sözleri biter bitmez bu kez Güler Anne birazda geç kalmış olmanın verdiği mahçuplukla sözü alıyor. "Diyarbakır'lıyım ama 16 yıldır istanbul'dayım. Bizi buraya zulüm ede ede getirdiler."  4 çocuğu olduğunu çocuklarından Fırat'ın 18 yaşındayken, "Halkıma yapılan acılara dayanamıyorum" diyerek gerillaya katıldığını anlatıyor Güler Ana, "Oğlumu kaybettik şimdi 2 oğlan 1 kız 3 çocuğum var ama O oğlum sayesinde mücadele ile tanıştım" diyerek gücünü çocuklarından aldığını da vurgulaya vurgulaya ekliyor. Güler Ana, "Ciğerim yanıyor, yıllardır bu savaş var. Kan var gözyaşı var" diye devam ediyor konuşmasına. Sonra bir ara susuyor. Susuyor. Suskunluğunu,  "Aslında bu savaşta asker annelerine de çok üzülüyorum" cümlesi ile bozuyor. Çok insani bir yönden tam da bir anne gibi anlatıyor.   "Zalimler hem asker çocukların kanını istiyor hem Kürt çocukların. Hiçbir anne çocuğunun tırnağını bile vatana feda etmez" diyor ve ekliyor: "Keşke asker anneleri de artık barış için sesini yükseltse"

'BİZİM ANNELER GÜNÜMÜZ BARIŞ GÜNÜDÜR'

Güler Ana'nin aklı sadece kendi çocuğunda değil, sürekli olarak duvarda asılı duran ve savaşta yaşamını kaybetmiş Kürt çocukların resimlerini göstererek onlardan anlatmak istiyor. İşaret parmağı ile göstererek anlatıyor, Onlar diyor, "İnsanlık için mücadele ediyorlar. Bizim çocuklarımız terörist değil" . "Bize 30 yıldır anneler günü yok. Çocuklarımız dağlarda cezaevinde ya da yurt dışına çıkmış. Bizim anneler günümüz barış olduğunda olacak" diye heyecanla konuşmasına devam eden Güler Anne'nin bir sitemi de AKP'ye. "Din Erdoğan'ın tekelinde değil. Cennet annelerin ayakları altında diyorsun. Anaları ağlatıyorsun. Savaş politikalarından vazgeç diyaloğa geç barış diyalogla gelecek. Bizim anneler günümüzde o gündür"

 

Yarın, Batman'da askerlik yaptığı sırada asker arkadaşı tarafından öldürülen Sevag Balıkçı'nın annesi Ani Balıkçı'nın anneler gününe dair sözlerini buradan okuyabilirsiniz.

 

İstanbul-EmekDünyası.Net

Bağlantılı Haberler