21 Ekim 2011, Cuma

Bilgisayar Mühendisleri Odası kuruluyor

Türkiye'de sayıları 30 bini bulan bilgisayar mühendisleri, meslek odalarını kurmak için harekete geçti. Bu güne kadar çalışmalarını Elektrik Mühendisleri Odası içerisinde yürüten bilgisayar mühendisleri, Bilgisayar Mühendisleri Odası'nı kurma kararı aldı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı yeni bir oda daha kuruluyor. Türkiye'de sayıları 30 bini bulan bilgisayar mühendisleri, meslek odalarını kurmak için harekete geçti. Türkiye'de 1981 yılında ilk mezunlarını veren ve her yıl yaklaşık 6 bin öğrencinin mezun olduğu bir bölüm haline gelen bilgisayar mühendisliğinden mezun olanlar, bugüne kadar Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) içerisinde çalışmalarını yürüttükleri uzun bir dönemin ardından Bilgisayar Mühendisleri Odası'nı kurma kararı aldı. Sosyal medya aracılığıyla örgütlenen ve sayıları 5 bine ulaşan bilgisayar mühendisleri, "Tüm meslektaşlarımızı kucaklayan, üyelerinin mesleki ve özlük haklarının geliştirilmesini hedefleyen, ülkenin bilişim politikalarında etkin ve söz sahibi olacak Bilgisayar Mühendisleri Odası'nı kurmak üzere yola çıkıyoruz" diyor.

TARTIŞILDI

Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), uzun zamandır bilgisayar mühendisleri arasında tartışılmış ve kurulması için çeşitli girişimlerde bulunulmuştu. Son olarak 2010 EMO Genel Kurulu öncesinde Meslek Dalı Komisyonları ve Meslek Dalı Ana Komisyonunda görev alan bilgisayar mühendisleri arasından konu tekrar tartışıldı. 2011 Mart ayında, EMO Genel Kurul'undan yaklaşık bir yıl sonra, konu tekrar gündeme geldiğinde meslek alanındaki gelişmeler ve bilgisayar mühendislerinin örgütsüzlüğü göz önüne alınarak, BMO'nun bugün kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğu yönünde oluşan eğilim, 9 Mayıs 2011 tarihinde yapılan Meslek Dalı Ana Komisyonu'nca karara bağlanmış ve odalaşma çalışmaları başladı. Mart 2012'de yapılacak EMO Genel Kurulu ve Mayıs 2012'de yapılacak TMMOB Genel Kurulu'nda alınacak kararla Odanın resmi kuruluş çalışmaları başlayacak. Bilgisayar Mühendisleri , "Bu süreçte bize düşen, bilgisayar mühendislerinin örgütlenmesini sağlamak ve Bilgisayar Mühendisleri Odası'na yönelik alt yapı çalışmalarını hayata geçirmektir" diye belirtiyor.

KURULUŞ TAKVİMİ BELİRLENDİ

Bilgisayar Mühendisleri Odası kurma girişimlerinin bir ön çalışması olarak geçtiğimiz günlerde "Bilgisayar Mühendisliği Çalıştayı" düzenlendi. Çalıştay'da Oda'nın kuruluşuna ilişkin takvimde hazırlandı. Bilgisayar Mühendisleri Odası, Mayıs 2012'de gerçekleştirilecek TMMOB Genel Kurulu'nda alınacak karar sonrası yasal olarak kurulmasına giden yolda ilk adımını da tamamlamış olacak. 2012 Ağustos ayında ise Bilgisayar Mühendisleri Odası Genel Kurulu'nun yapılması planlanıyor.

TMMOB'A BAĞLI ODA SAYISI 24'E ÇIKACAK

1954 yılında kurulan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 300 bini aşkın üyesiyle bugün en büyük meslek örgütü. 10 oda ile kurulan TMMOB, 23 olan üye oda sayısına Bilgisayar Mühendisleri Odası ile 24'e ulaşacak.