25 Şubat 2012, Cumartesi

KESK'li kadınlar 8 Mart'ta sokakta

KESK'li kadınlar, baskı ve tutuklamalara rağmen sokaklara çıkıyor. Bu yıl 8 Mart kutlamalarına "hizmet üretmeyerek" katılacak olan kamu çalışanı kadınlar iki haftaya yayılan etkinliklerle Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne hazırlanıyor.

KESK'e bağlı sendikaların kadın yönetici ve üyeleri gözaltı ve ttutklamalara rağmen  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü bir mücadele günü olarak örgütllemeye hazırlanıyor. Kamu çalışanı kadınların "8 Mart tatil ilan edilsin, tutuklu kadınlar serbest bırakılsın" taleplerinin öne çıkacağı etkinlikler iki haftaya yayılacak.

KESK Kadın Meclisi'nin şubat ayında düzenlediği toplantıda belirlediği 8 Mart eylem programı hayata geçecek. Bu toplantıdan kısa bir süre sonra tutuklanan KESK Kadın Sekreteri ve KESK'e bağlı sendikaların 9 kadın yöneticisi ile dayanışma ve tutuklanmalarına yönelik tepkiler eylemlerde öne çıkacak. Ankara'da tutuklu kadınlara kart atacak olan KESK'li kadınlar İstanbul'da 8 Mart günü AKP il binasına yürüyerek hükümetin baskı politikalarını protesto edecek.

KESK KADIN MECLİSİ'NİN AÇIKLADIĞI EYLEM PROGRAMI

-27 Şubat Pazartesi, 8 Mart eylem programının duyurulacağı basın toplantısı

-28-29 Şubat-01 Mart tarihlerinde, KESK ve bağlı sendikaların kadın sekreterlerinden, kadın yürütmelerinden ve kadın birimlerinden oluşan heyet, 8 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesi talebini iletmek üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, CHP ve BDP grup başkanı kadın milletvekilleri ile görüşme yapacak.

"8 MART RESMİ TATİL İLAN EDİLSİN"

-Bakanlıkla yapılan görüşmenin ardından tüm illerde "8 Mart Resmi Tatil İlan Edilsin" talebiyle basın açıklamaları yapılacak. Aynı gün ülke genelinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile illerinden seçilen kadın milletvekillerine faks ve mail gönderilecek.

-2 Mart Cuma , "kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine" karşı ve şiddetin durdurulması talebiyle meşaleli yürüyüşler ve basın açıklamaları yapılacak.

-6 Mart Salı , cezaevlerindeki KESK'li kadın tutuklularla dayanışmak, baskı ve tutuklamaların son bulması talebiyle, cezaevleri önünde dayanışma ve özgürlük mesajlarının yazılı olduğu mesajlar uçurulacak.

-8 Mart Perşembe, KESK Kadın Meclisi'nin aldığı karar üzerine, resmi tatil talebi fiilen hayata geçirilerek hizmet üretimi durdurulacak ve 8 Mart eylemlerine güçlü katılım sağlanacak.

-10 Mart Cumartesi, KESK Kadın Sekreterliği, bağlı sendikaların kadın sekreterleri, kadın birimi ve İzmir şubelerinden kadın üyelerin katılımıyla direnişte olan Billur Tuz işçilerine dayanışma ziyaretinde bulunulacak. Aynı zamanda direnişlerin olduğu illerde de ziyaretler gerçekleştirilecek.

İSTANBUL

6 Mart Salı, Bakırköy kadın ve Çocuk Tutukevi önünde saat 14:00'te tutuklu kadınlara yönelik basın açıklaması yapılarak balon uçurulacak.

8 Mart Perşembe " Kadına yönelik şiddete, Tacize, Tecavüze Dur" demek, "Güvenceli iş, Güvenceli Gelecek, Güvenceli Yaşam için" "Savaşa ve Operasyonlara, Gözaltı ve tutuklamalara dur" demek için KESK'li kadınlar hizmet üretmeyecek.

8 Mart Perşembe saat 12:30'da Şişli Cami önünde toplanılarak AKP Şişli binasına (Mecidiyeköy ) yürünecek.

11 Mart Pazar Kadıköy Meydanı'nda düzenlenen 8 Mart mitingine katılacaklar.

 

EmekDunyasi.Net/Sendika org