29 Şubat 2012, Çarşamba

8 Mart mitingleri bugün başlıyor

Kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününe hazırlanıyor. Bazı illerde yarın yapılacak olan mitinglerin hazırlıkları tamamlandı. İlk mitingler 1 Mart Salı günü Van ve Hakkari'de düzenlenecek.

Birçok ilde kitlesel mitinglerin yapılacağı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için hazırlıklar sürerken ilk mitingler yarın Van ve Hakkari'de düzenlenecek.

VAN'DA BELEDİYE GARAJINDA

Van Valiliği'nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün Beşyol mevkinde kutlanmasına izin verilmemesi üzerine mitingin Belediye Garajı yanındaki alanda kutlanacağı belirtildi. Van merkez ve ilçelerde hazırlık çalışmaları devam ederken, kent merkezinde 30 kişi tarafından çalışmalar sürdürülüyor. 8 Mart'a katılım amacıyla şimdiye kadar farklı mahallerde 55 halk toplantısının yapıldığı belirtilirken, toplantıların devam ettiği kaydedildi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırlanan 30 bin bildiri, bin afiş, 20 pankart, 26 billboard afiş ve sloganlarla donatılırken, mitinge 3 gün kala Van merkez ve bağlı köylerde anons araçları ile mitinge katılım çağrısının yapılacağı belirtildi. Öte yandan DTK Eşbaşkanı Van Bağımsız Milletvekilli Aysel Tuğluk, BDP İstanbul Milletvekilli Sebahat Tuncel, BDP Kars Milletvekilli Mülkiye Birtane'nin mitinge konuşmacı olarak katılacağı belirtilirken, sanatçı Ayfer Düzdaş, Nihal Ay ve Koma Nujiyan'ın da konser vereceği bildirildi.

HAKKARİ'DEKİ MİTİNGE MİLLETVEKİLLERİ DE KATILACAK

Hakkari 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Hakkarili kadınlar çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 1 Mart'ta yapılacak olan miting ile kutlanacak olan kadınlar günü dolayısıyla BDP Milletvekilleri Mülkiye Birtane, Pervin Buldan da çalışmalara katıldı. Esnafları ziyaret eden milletvekilleri yurttaşlara katılım çağrısı yaparken, anons araçları da mitinge katılım çağrısı yapıyor. Mahallelerde çalışmalarını aralıksız sürdüren kadınlar, bildiri dağıtarak yarın yapılacak mitinge katılım çağrısı yaptı. Yarın saat 11.00'da Merzan Toprak sahada yapılacak olan mitinge BDP Milletvekilleri Pervin Buldan, Mülkiye Birtane, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, DTK Eşbaşkanı Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un konuşmacı olarak katılacağı bildirilerek, sanatçı Rojbin, Koma Nujiyan, Feqiyê Teyran Kültür ve Sanat Merkezi grubunun da birer konser vereceği k aydedildi.

NUSAYBİN

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir hafta sürecek olan etkinlikler çerçevesinde yarın gerçekleştirilecek olan kadın mitinginin hazırlıkları tamamlandı. 1 Mart günü Mitanni Kültür Merkezi bahçesinde yarın saat 11.00'de düzenlenecek olan kadın mitingine BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP Milletvekilleri Ayla Akat Ata, Nursel Aydoğan, Emine Ayna ve Sebahat Tuncel katılacak. Ayrıca sanatçı Berîvan Arîn, Yasemin Göksu, Nusaybin Belediyesi Kadın Korosu ve folklor ekiplerinin de sahne alacağı bildirildi.

KESK'Lİ KADINLAR 8 MART'I GREVDE KARŞILAYACAK

KESK'li kadınlar 8 Mart'ta hizmet üretmeyecekler. KESK'li gündeminde başı çeken konu ise, tutuklanan sendikacı kadınlar. 8 Mart'ın resmi tatil olması için kampanya başlatan KESK'li kadınlar tüm kadın milletvekillerine, "8 Mart resmi tatil ilan edilsin" konulu faksı gönderdi. İki haftaya yayılan eylem programı hazırlayan kamu emekçisi kadınların 1 Mart tarihinden itibaren eylem programları şöyle:

2 Mart Cuma , "kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine" karşı ve şiddetin durdurulması talebiyle meşaleli yürüyüşler ve basın açıklamaları yapılacak.

-6 Mart Salı , cezaevlerindeki KESK'li kadın tutuklularla dayanışmak, baskı ve tutuklamaların son bulması talebiyle, cezaevleri önünde dayanışma ve özgürlük mesajlarının yazılı olduğu mesajlar uçurulacak.

-8 Mart Perşembe, KESK Kadın Meclisi'nin aldığı karar üzerine, resmi tatil talebi fiilen hayata geçirilerek hizmet üretimi durdurulacak ve 8 Mart eylemlerine güçlü katılım sağlanacak.

-10 Mart Cumartesi, KESK Kadın Sekreterliği, bağlı sendikaların kadın sekreterleri, kadın birimi ve İzmir şubelerinden kadın üyelerin katılımıyla direnişte olan Billur Tuz işçilerine dayanışma ziyaretinde bulunulacak. Aynı zamanda direnişlerin olduğu illerde de ziyaretler gerçekleştirilecek.

İSTANBUL

6 Mart Salı, Bakırköy kadın ve Çocuk Tutukevi önünde saat 14:00'te tutuklu kadınlara yönelik basın açıklaması yapılarak balon uçurulacak.

8 Mart Perşembe " Kadına yönelik şiddete, Tacize, Tecavüze Dur" demek, "Güvenceli iş, Güvenceli Gelecek, Güvenceli Yaşam için" "Savaşa ve Operasyonlara, Gözaltı ve tutuklamalara dur" demek için KESK'li kadınlar hizmet üretmeyecek.

8 Mart Perşembe saat 12:30'da Şişli Cami önünde toplanılarak AKP Şişli binasına (Mecidiyeköy ) yürünecek.

11 Mart Pazar Kadıköy Meydanı'nda düzenlenen 8 Mart mitingine katılacaklar.

ANKARA

6 Mart Salı günü 17.00-19.00 arasında Kızılay'da stand açarak el ilanı dağıtılacak

8 Mart Perşembe günü saat 11.30'da Kolej Kavşağı'nda toplanarak Ziya Gökalp Caddesi'ne yürüyecekler ve miting yapacaklar.

Ankara 'da 8 Mart gecesi  ise "geceleri de sokakları da istiyoruz" sloganlarıyla sokakta olacak feministlerle birlikte seslerini yükseltecekler.

İZMİR

İzmir'de KESK'li kadınlar 2 Mart Cuma günü 18.00'de "Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine karşı" YKM önünden eski Sümerbank'a kadar meşaleli yürüyüş yapılacak ve KESK'li tutuklu kadınlar için özgürlük mesajları yazılı balonlar uçurulacak. 8 Mart Perşembe günü "8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü" dolayısıyla saat 12.00'de YKM önünde toplanılıp Sümerbank önüne yürünülecek ve burada eylem yapılacak.

GÜÇ BİRLİĞİ KADINLARI DİRENİŞÇİ KADINLARI ZİYARET EDECEKLER

Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu, kadınları ise güvenceli ve sendikalı bir iş ve şiddetsiz bir yaşam çağrısı ile eylem programını açıkladı.

Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu'nun 8 Mart haftası etkinlik takvimi ise şöyle:

8 Mart Perşembe

10.00: Hey Tekstil direniş ziyareti

12.00-13.00: Galatasaray Lisesi'nden Taksim Meydanı'na bildiri ve karanfil dağıtarak yürüyüş

15.00: Deri-İş Kampana Direniş Çadırı'nda 8 Mart etkinliğine katılım

19.30: Kadın örgütleriyle meşaleli yürüyüş

10 Mart Cumartesi SGBP Kadın Koordinasyonu 8 Mart Şenliği

18.00: Aktaş Düğün Salonu, Kadıköy

Bilge Seçkin Çetinkaya'nın sunumu,

Slayt gösterisi: 8 Martın anlamı ve tarihçesi

Müzik: Önder Babat Çocuk Korosu, Kardeş Türküler'den Feryal Öney

Serbest kürsü: Söz direnişteki kadın işçilerde

Belgesel: "Kafesteki Kuş Gibiydik" Desa direnişinde kadınlar. Yönetmen: Güliz Sağlam, Feryal Saygılıgil

11 Mart Pazar

Güçbirliği kadınları 11 Mart Pazar günü  Kadıköy'de düzenlenecek 8 Mart mitingine katılacaklar.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da kadınlar  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü 4 Mart'ta yapacakları mitingle kutlayacaklar.  Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi bünyesinde iki ay önce çalışmalarına başlayan ve 8 kişiden oluşan koro, 8 Mart vesilesi ile Diyarbakır'da yapılacak olan miting için "8 Mart, 8 kadın, 8 dil ve 8 şarkı"  söyleyecek. Kadınlar  Kürtçe, Türkçe, Arapça, Süryanice, Ermenice, Rumca, Arnavutça ve İbranice dillerinde şarkılarını seslendirecek.

BURSA

Bursa Kadın Platformu'da 8 Mart Programını açıkladı. 3 Mart Cumartesi saat 12.00'da Fomara Meydanı'nda stant açacak olan kadınlar 8 Martın "ücretli izin günü" olarak yasallaşması, Kadın Bakanlığı kurulması talepleriyle imza toplayacak. Kadınları mücadeleye ve 8 Marta çağıran bildiriler dağıtarak basın açıklamaları yapacak olan Bursalı kadınlar, 8 Mart Günü saat:11.00'da Gürsu'da, amirleri tarafından baskıyla emekliliğe sevk edilmek istenen KESK'li kadınlara destek amaçlı basın açıklaması düzenleyecek. Saat 12.30'da Ünlü Cadde'de müzikli etkinlikle 8 Marta çağrı yapacak olan kadınlar, saat 18.30'da ise Stadyumun önünde toplanarak "Savaşa, şiddete hayır, gerçek eşitlik istiyoruz" talepleriyle Orhangazi Parkı'na yürüyecek.

ADANA

Adana Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 3 Mart'ta Dağlıoğlu Mahallesi Karasu Kavşağı'nda miting düzenleyecek. Mitinge BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan katılacak.


EmekDunyasi.Net/Ajanslar

 

 

Bağlantılı Haberler