26 Nisan 2012, Perşembe

Antikapitalist Müslüman Gençler:

'Allahın sesi ile yoksulun sesini Taksim'e taşıyacağız'

Antikapitalist Müslüman Gençler üyesi Kadir Bal, Allah’ın sesi ile yoksulun sesini ortaklaştığının sembolü olarak 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını söyledi.

İMC TV’de her hafta yayımlanan Emek Dünyası programına konuk olan Anti Kapitalist Müslüman Gençler üyesi Kadir Bal, 1 Mayıs çıkma çağrısı yapma nedenlerini anlattı. Bal sistem nedeni ile Allah’ın sesi ile yoksullun sesinin ayrıştırıldığını ancak bunun tam tersi bir durum olduğunu ve Allah’ın sesi ile yoksulun sesini ortaklaştığının sembolü olarak 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını ifade etti.

‘80 YILDIR BATILAŞMA OPERASYONUNA MARUZ KALDIK'

Bal, “Eskiden beri emeğin ekmeğin yanında değil de ritullerin ortasında boğulmuş insan modeli ortaya çıktı” diyerek tarihsel sürecin insan üzerindeki algılamalarına yaptığı etkiye dikkat çekerek, “ Genelde 80 yıllık bir batılaşama operasyonuna maruz kaldık. Bize bir laiklik operasyonu eklendi. buna göre din bin bir vicdan sesiydi ve kamusal alanda olmalıydı . Din camilerle hapsedildi” diye konuştu.

‘DİNLE YÜZLEŞMEK İSTEYENLER DIŞLANDI’

Sistem nedeni ile insanların dinleri ile yüzleşemediğini ifade eden Bal, dinle yüzleşmek isteyenlerin de dışlandığını söyledi. “Biz üzerimizdeki operasyonları ve tahakkümü kırdık. Kırmaya çalışıyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Bal, Kuran’ın ilk indirildiği zamandan günümüze kadar mazlumların yanında olduğunu ve zulmedenlere doğru katlanarak arttığının altını çizdi.

İktidar araçlarının ‘dinin afyon’ diye nitelendirdiklerini ve bu cüme ile tahakküm kurmaya çalıştıklarını ifade eden Bal, “Din bugün ezilenlerin alehine ezenlerin lehine kullanılmıştır. Hayır. Biz dedik ki, ‘bu din bu değil’. Biz bunu red ediyoruz.Bunun tam karşısında yer alıyoruz. Biz ekmeğin, emeğin yanında yer alan burada kendisini konumlandıran bir din anlayışın içinden geliyoruz. Biz bunu savunuyoruz” diye kaydetti.

ESENYURT'TA ÖLEN İŞÇİLER İÇİN NAMAZ KILINACAK

1 Mayıs günü yapacakları eylem hakkında da ayrıntılı bilgi veren Bal, “Biz Fatih Camiisi’nde AVM’de yanan işçiler için sembolik gıyabi bir cenaze kılacağız. Çünkü, Fatih dini dünyaya hitap ediyor ancak, Taksim ise seküler dünyaya hitap ediyor. Sanki burada Müslümanlar olmaz gibi bir algı yaratılmak isteniyor biz bunu da kırmak istiyoruz. Biz güvencesiz çalışan illegal mülteci olan bireylerin mağduriyetlerinin sesini duyurduktan sonra bu sesi Fatih’den alıp Taksim’e bırakacağız” diye konuştu.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ÖRGÜTLENİLDİ

Sosyal medya üzerinden bu çalışmaları duyuran 25 kişilik bir ekibe sahip olduklarını ifade eden Bal, 100 kişilik bir ekip olduklarını ifade etti. Atölye çalışmaları ile 1 Mayıs’a hazırlanan Antikapitlist Müslüman gençlerden bir grup, medya ile irtibat sağlarken bir grup da sloganlar üzerine olan atölyelere katılıyor. Bal kendilerine yönelik hem olumlu hem de olumsuz yönde tepkiler geldiğini ifade ederek, “Bu Amerika işi mi Cemaatle alakanız var mı? Diyorlar. Buna bozulan solcu insanlar da var dindar kesimlerden de var. Bu zamana kadar neredeydiniz iyi ki çıktınız diyenler de var. Hem olumlu hem olumsuz tepkiler alıyoruz” dedi.

Bal  AKP’lilerden tepki aldıklarını söyleyerek, “Bu dediklerinizi solcular söylese bizi etkilemez. Ama kendi çocuklarımızı neden böyle şeyler söylüyorlar? Diyorlar” diyerek aslında AKP’nin kapitalistlerden hiçbir farkı olmadığını dile getirdi.

Bal şunları kaydetti: “Biz anti kapitalist gençler olarak Kürtçe’nin anadilde bir hak olduğunu, Aleviler’in varlıklarının kabul edilmesi gerektiğini, vicdani reddin bir hak olduğunu, gayri müslümlerin var olduğunun kabul edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Kadir Bal,son olarak  tüm emekçilerin ve mazlumların 1 Mayıs'ını kutladı.

 

 

EmekDunyasi.Net