05 Mayıs 2012, Cumartesi

'Erzurum baraj göletinde taşeron şirket birinci dereceden kusurlu'

Erzurum'da baraj göletinde hayatını kaybeden TEDAŞ görevlileriyle ilgili bilirkişi ekibi raporunu tamamladı. Raporda taşeron şirketler birinci dereceden kusurlu olarak yer alırken işçiler de ikinci dereceden kusurlu gösterildi.

Erzurum'un Aşkale ilçesinde Karasu-2 HES’in (Hidroelektrik santralı) göletinden geçen elektrik direğindeki arızayı gidermek için bindikleri deniz bisikletinin alabora olmasını sonucu ölen 5 TEDAŞ işçisiyle ilgili bilirkişi raporu savcılığa verildi.

Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakultesi Dekanı, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz, inşaat mühendisi Halil Yıldız, elektrikçi Barış Gerez’in hazırladığı bilirkişi raporunda ARAS Elektrik Üretim A.Ş ile Temel Elektrik Ltd. şirketi yetkililerinin ''taşeron işçilere eğitim vermediği, işçilerin riskli bölgede çalışmasına göz yumdukları, yönetmeliğe aykırı davrandıkları, olayın meydana gelmesinde kusurlu bulundukları'' ifadelerine yer verildi.

Ancak işçiler de "ikinci dereceden kurslu" olarak rapora girdi. İşçilerin "gerekli ekipmanı, donanımı sağlamadan cesurane bir tarzda ve prosedüre aykırı olarak arıza onarıma kalkışmaları İSG açısında yanlış bir tutum olduğundan ikinci derece kusurlu bulundukları" belirtildi. Bilirkişi vali, kaymakam, kriz merkezi konusunda ise sorumlu olup olmadığını saptayamadı.

Bilirkişi raporunda "İşçiler eğitimsiz, taşeron şirket denetimsiz" ifadeleri dikkat çekerken,  taşeron işçilerin eğitimlerinin verilmesi için ilgili firmaya herhangi bir ikazda bulunulmadığı, böylece de asıl işverenin yükümlülüğünü yerine getirmediği  belirltildi. Ayrıca taşeron işçilerin ’ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir’ olduklarına dair sağlık raporları yok.  Raporda "Taşeron işçilerin eğitilmediği, temel tehlikelere karşı alacakları önlemlerin neler olduğunun kendilerine bildirilmediği, arızanın giderilmesi konusunda işçilere gerekli eğitim ve riskler konusunda bilgilendirme yapılmadan çalışmalarına göz yumulduğu belirlendi" denildi.

FACİA NASIL OLMUŞTU

3 Nisan'da beş TEDAŞ işçisi Aşkale ilçesindeki baraj göletine elektrik arazasını gidermek için gitti. Deniz bisikletinin alabora olması sonucu işçiler suya düştü. TEDAŞ görevlilerinin gölette iki saat kadar kurtarılmayı bekledikten sonra vaktinde müdahale edilmediği için kaybolduklarını ortaya çıktı. Gölette kaybolan işçilere bir kaç arayla bulunmuştu.

İSTANBUL/EmekDunyasi.Net