16 Mayıs 2012, Çarşamba

Tüzel: Siyasi aymazlık işçilerin canını aldı

İstanbul Milletvekili Tüzel, Giresin Dereli Kızıltaş Köyünde HES inşaatında 4 işçinin yaşamını yitirmesinden hükümet ve ilgili bakanlıkların sorumlu olduğunu belirtti. "Siyasi aymazlık işçilerin canını aldı" diyen Tüzel, Meclisi göreve çağırdı.

İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Giresun Dereli İlçesi Kızıltaş Köyünde HES inşaatının istinat duvarındaki çökme sonucu 4 işçinin yaşamını yitirmesinden Hükümet ve ilgili Bakanlıkların sorumlu olduğunu kaydetti.

'SORUMLU SİYASİ İKTİDARDIR'

Tüzel, "Bu bir cinayettir ve bu cinayetten, yurttaşların, ilgili köylerin, çevre ve yöre derneklerinin, meslek örgütlerinin, üniversitelerin itirazlarını dinlemeyen Çevre ve Şehircilik Bakanı sorumludur. Yenilenebilir enerji kaynakları yerine yerli ve yabancı şirketlere rant dağıtma aracı haline gelen HES'lerin kurulmasında ısrar eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı sorumludur. Bu cinayetten, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almayan, denetlemeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sorumludur. Elbette ki bu cinayetin esas sorumlusu, bütün bu politikaların siyasi sorumlusu olan siyasi iktidardır" dedi.

'ÖLÜM, ZULÜM, AÇLIK, SEFALET...'

HES'lerin sadece doğal yaşamı yak etmek, suyun yönünü değiştirmek, toprağı, suyu kirletmekle kalmadığını, işçilerin canlarına mal olduğuna dikkat çeken Tüzel, "İşte sermayenin usta Hükümetinin işçilere, emekçilere, köylülere reva gördüğü budur. Ölümdür, zulümdür, açlıktır, sefalettir" dedi.

Artık, her gün işçilerin beşer, onar yaşamlarını yitirmesine, işçi cinayetlerine seyirci kalınamayacağını vurgulayan Tüzel, Meclisi göreve çağırdı. Tüzel, bin 500'ü aşkını HES baraj inşaatının derhal durdurumasını, işçi cinayetlerini önlemeyi esas alan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği yasası çıkarılmasını istedi.

ETHA

 

Bağlantılı Haberler