17 Mayıs 2012, Perşembe

EMEP: İş cinayetlerinden AKP sorumludur

Emeğin Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Giresun'da HES inşaatında yaşanan iş cinayetinden, AKP Hükümetinin sorumlu olduğunu açıkladı.

Emeğin Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Giresun'un Dereli ilçesi Kızıltaş köyünde HES inşaatında meydana gelen göçükte 4 işçinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak bir açıklama yaptı. Giresun'da 4 işçinin, Antep'te meydana gelen patlamada 1 işçinin ve Nisan ayında toplam 87 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini hatırlatan Gürkan, "Ölümlerin tamamı sermayenin aç gözlü, doymak bilmeyen kar hırsı ve kapitalist sistemin işçilere verdiği değerin göstergesi oldu" dedi.

"Hükümet bir kez daha 'Takdiri ilahi', 'işin doğasında ölüm vardır' diyecek kadar aymazdır" diye tepki gösteren Gürkan, "Çünkü bu ölümleri kader olarak göstermekte ve işçilerin kaderlerinde ölüm var demektedir" şeklinde konuştu. Gürkan, şunları söyledi:

"SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ"

"Artık sözün bittiği yerdeyiz. Bu bir cinayettir ve bu cinayetten, Giresun'da yaşanan gelişmelerde yurttaşların, ilgili köylerin, çevre ve yöre derneklerinin, meslek örgütlerinin, üniversitelerin itirazlarını dinlemeyen Çevre ve Şehircilik Bakanı sorumludur. Gaziantep'teki ölümden çalışma bakanı doğrudan sorumludur. Bu cinayetten ve cinayetlerden işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almayan, denetlemeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sorumludur. Yürütmenin başı Başbakan sorumludur."

EMEP Genel Başkanı Gürkan, "Artık yeter, her gün işçilerin 5'er, 10'ar, toplu olarak yaşamlarını kaybetmesine, işçi cinayetlerine seyirci kalınamaz. AKP Hükümeti rant ve sermayeye teşvik dağıtacağına, işçilerin ölmesine neden olan engelleri ortadan kaldıracak yasaları çıkarmalıdır" dedi.

ETHA

 

 

Anahtar Sözcükler