18 Mayıs 2012, Cuma

HES cinayetine tepki yağıyor

HES inşaatlarında yaşanan iş cinayetlerine dikkat çeken Munzur Koruma Kurulu, "İşçiler öldükçe sermaye büyüyor" diyerek hükümete, HES sevdasından vazgeç çağrısı yaptı.

Şirketlerin "HES'lerin üreteceği elektriğe ihtiyacımız var" diyerek yaşam alanlarını yok ettiğine dikkat çekilen açıklamada "HES'lerde çalışan işçiler ve HES inşaat alanı çevresinde yaşayan insanlar büyük tehlikelerle karşı karşıyalar. HES' lerde çalıştırılan insanlar her türlü iş güvenliği ve sosyal güvenceden yoksunlar. Hükümet ve şirketler istihdam alanları yarattıklarını iddia ederken, birçok işçi asgari ücretin altında ve sigortasız çalıştırılıyor. Çalışmalar esnasında tatil ve mesai saatleri de dikkate alınmıyor. Bu projler ülke ekonomisine ve insanlara yarar getirmesinden çok, HES ler'in sadece kredi kuruluşları ve müttehitlere rant sağlamaktadır" ifadelerine yer verildi.

"DEVLET SERMAYE OLDUĞUNDA HALK KÖLEDİR"

"Yaşamak, sömürülmek maddi anlamda değil ,manevi olarak ,beden olarak yaşam alanlarının kısıtlanması da sömürü ve işgalin bir başka boyutudur" denilen açıklamada, sermayenin devlet, devletin sermaye olduğu ülkelerde halkın köle olduğuna dikkat çekildi.

"KÖLE OLMAYA İTİRAZIMIZI YÜKSELTELİM"

"Unuttuğumuz bir şey var; şirketler ne yaşam alanlarımızı nede evine bir avuç ekmek getirmek için çalışan işçileri düşünüyor. Onlar daha ne kadar çok kazanırız onun derdindeler" cümlesi ile devam eden açıklama şöyle: "Köle olmaya itirazımızı yükseltelim. Işığı Yakmanın Ateşi Yükseltmenin zamanıdır. Ülkenin her yerinde Tarih, kültürel ve Ekolojik yıkım yaşanıyor. Bu sebeplerle Hükümeti zarardan başka bir şey vermeyen bu Baraj  HES sevdasından bir an önce vaz geçmeye çağırıyoruz"

İSTANBUL/EmekDünyası.NET