15 Haziran 2012, Cuma

Vali kayıp işçileri aramaktan vazgeçti

Adana'nın Kozan ilçesinde Gökdere Köprü Barajı kapağının patlaması sonucu sele kapılarak hayatını kaybeden 10 işçiden hala bulunamayan 5 işçiyi arama çalışmaları durduruldu.

Kozan’da göz göre göre gelen iş cinayetinde baraj sularına kapılarak kaybolan 5 işçi, aradan geçen 4 aya rağmen bulunamadı. Devlette işçileri aramaktan vazgeçti.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Kozan ilçesindeki Gökdere Köprü Barajı’nda kaybolan 5 işçiyi arama çalışmalarını durdurduklarını açıkladı. Vali, ciddi bir bulguya rastlanması durumunda tekrar aramalara başlayabiliriz dedi.

İŞÇİLERE NE OLDU?

Kayıp işçilerin nüfus cüzdanı ve telefonlarına dahi ulaştıklarını ancak kendilerine ulaşamadıklarını belirten Vali Coş, "Aylardır süren çalışmalarda bir bulguya da rastlayamadık. Ancak uzmanlar bir ipucu bulunursa çalışmalarımızın yararlı olacağını değerlendiriyor. Şu aşamada arazide yapılacak bir iş olmadığı için arama çalışmalarını şimdilik durdurduk. Çünkü yapılabilecek bir çalışma bize önerilmedi" dedi.

Kayıp işçilerin yakınlarından, bölgede yaşayan vatandaşlardan ve bölgedeki kolluk kuvvetlerinden herhangi bir bilginin gelmesi halinde en geç iki saat içinde çalışmalara tekrar başlanabileceğini vurgulayan Vali Coş, “Vakit geçirmeksizin her türlü imkana sahibiz. Havadan, karadan, su altından ama şuana kadar bir sonuç maalesef alamadık" diye konuştu.

Coş, bu tür vakalarda cesetlerin tamamının bulabilme ihtimalinin olmadığını aktararak, şuana kadar yürütülen çalışmalardan bir sonuç alınamadığını ancak işin peşini de bırakmadıklarını söyledi. Coş, “Çalışabileceğimiz alan veya konu çıkarsa çalışırız. Şuanda 50 kilometreyi aşan bir bölgede çalışma yürütülüyor. Buda çok zor. Zorluğunun ötesinde bir sonuç alabileceğimize inansak katlanırız yine devam ederiz. En önemlisi boşa çıkan gayretler söz konusu. İş tamamen tesadüflere kalmış durumda. Bu nedenle bekliyoruz. Çalışmaları durdurduk ama ciddi bir bulgu çıkarsa aramalara tekrar başlayacağız” dedi.

24 Şubat Cuma günü Gökdere Köprü Barajı Derivasyon Tüneli'nin kapağının patlaması sonucu 2 işçi yaralanmış, 10 işçi de akıntıya kapılarak kaybolmuştu. Aramalarda Eyüp Altıntaş, Cumali Değirmenci, Erkan Yiğen, Erdal Demirelli ve Veli Damaksız'ın cesetlerine ulaşılmış, 5 işçiye ise ulaşılamamıştı. Olayla ilgili şantiye şefi Öncü P. ile proje müdürü Erdal N. tutuklanmıştı.

 

ADANA-EmekDunyasi.Net/Ajanslar