17 Ağustos 2012, Cuma

Çapa işçileri direnişi bitirdi:

'Taşeron devam ettikçe mücadele devam edecek'

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde kadro talebiyle 177 gün boyunca direniş yapan taşeron işçiler, eylemlerine son verdiler.

Direnişin sona erdirilmesine yönelik yazılı bir açıklama yapan Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (TAŞ-İŞ-DER), 21 Şubat'ta kurdukları uyarı ve bilgilendirme çadırının, 1 Nisan'da işten çıkarmalar üzerine direniş çadırına dönüştüğünü hatırlattı.

15 Ağustos'ta, yani eylemin 177. günde direniş çadırını kaldırdıklarını bildiren işçiler, "Yaklaşık altı ayı geride bıraktık. Bu süre içerisinde taşeron sistem nedir, rektörlük, dekanlık, başhekimlik kimdir öğrendik. Fiili mücadeleyi tanıdık. 4 günlük grevimiz mücadelemizin tepe noktası oldu. Cerrahpaşa, Haseki, Çapa işçisinin görkemli Rektörlük yürüyüşü çocuklarımıza anlatacağımız anılarımız oldu" dedi.

Eylemlerle işten çıkarmaları engellediklerini ifade eden işçiler, taşeron şirketin dayattığı geçersiz sözleşmeleri de imzalamadıklarını anımsattı.

İstanbul Üniversitesi'nde artık "kafasına vur ekmeğini al" devrinin kapandığını kaydeden işçiler, "Direniş çadırı yeni ve mücadeleci bir işçi kuşağı ortaya çıkarttı. İşçilerin kaderini değiştirdi. Taşeron sistemi devam ettikçe işçilerin mücadelesi de büyüyerek devam edecektir" dedi.

İşçiler, taşeron sistemine karşı mücadelenin parçası olmaya devam edeceklerini kaydetti.

EmekDünyası.Net/ETHA

Bağlantılı Haberler