31 Ekim 2012, Çarşamba

İTÜ Araştırma Görevlisi Aykut Kılıç:

'50/d'yi İTÜ'de uygulayabilirlerse her yere yayılır'

Emek Dünyası'nın 31.Bölümünde, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde 50/d uygulamasından dolayı işten atılmak istenen 82 araştırma görevlisinin direnişi ele alındı. Araştırma Görevlileri adına Aykut Kılıç programa konuk oldu.

Emek Dünyası'nın 27 Ekim Cumartesi İMC TV'de yayınlanan 31.  bölümünde İstanbul Teknik Üniversitesi'nde 50/d uygulamasından dolayı işten atılmak istenen 82 Araştırma Görevlisinin durumu ve 18 Ekimden bu yana süren direniş ele alındı.

AYKUT KILIÇ: İTÜ'DE BAŞARIRLARSA YAYILIR

Direnişi sürdürenler adına programa konuk olan İTÜ Araştırma Görevlisi Aykut Kılıç da bu uygulamanın ilk olarak 2008 yılında da gündeme geldiğini, ancak o dönem özellikle İstanbul Üniversitesi merkezli eylemlerin ardından söz konusu uygulamanın Danıştay kararıyla iptal edildiğini hatırlattı. Ancak YÖK'ün, üniversitelerin sermayenin çıkarları doğrultusunda yeniden yapılandırılmasının önemli bir parçası olan 50/d uygulamasında ısrar ettiğini söyleyen Kılıç, yeni uygulamanın bir Genel Kurul kararından ziyade tavsiye kararı olduğunu, inisiyatif Üniversitelere bırakıldığı, ancak bir tür yumuşak karın olarak değerlendirilen İTÜ'den başlayarak bu uygulamanın yaygınlaştırılmak istendiğini ifade etti.

'ASIL BÜYÜK TEHDİT YENİ YÖK YASA TASARISI'

Yeni hazırlanan 'YÖK Yasa Tasarısı'na da değinen Kılıç, asıl büyük tehlikenin bu tasarı olduğunu ve üniversiteyi tümüyle neo-liberal bir eksende yeniden yapılandırma sürecinin tamamlanması için bu tasarıyı hızla yasalaştırmak istediklerini söyledi.

'BOĞAZİÇİ VE MÜLKİYE TASARIYI REDDEDİYOR'

Rekabet, piyasa, müşteri, kar, gibi kavramlarla dolu olan söz konusu tasarının üniversitelerden de tepki aldığını anlatan Kılıç, "Boğaziçi Üniversitesi'nin Senato düzeyinde, Ankara Üniversitesi'nin ise Mülkiye Fakültesi düzeyinde tasarıyı temelden reddeden açıklamalar yaptı" dedi. Kılıç, kendi yürüttükleri mücadeleye de akademik düzeyde ve eğitim alanında örgütlü sendika ve kurumlar düzeyinde önemli bir desteğin verildiğini aktardı. Buna göre sadece "İTÜ'de bine yakın imza topladık" diyen Kılıç, bu hafta yaşanacak gelişmelere bağlı olarak direnişin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Şili ve Kanada başta olmak üzere uluslararası ölçekte gençlik hareketindeki gelişmelerin ve Türkiye'nin bu sürecin neresinde olduğunun da ele alındığı programda, İTÜ direnişini ve gelişmeleri anlatan haber dosyalarının yanı sıra Türkiye ve Dünya emek gündemlerini ele alan haberler yapıldı. Ayrıca hız kesmeden devam eden ölümlü iş kazalarının ele alındığı bir haber dosyası da Emek Dünyası'nda yayınlandı.

Gökhan Biçici'nin hazırlayıp sunduğu programı aşağıda izleyebilirsiniz.

EmekDünyası.Net