14 Kasım 2012, Çarşamba

Denizli Basma Fabrikası işçileri haklarını almakta kararlı

Denizli Basma Fabrikası (DEBA) işçileri ödenmemiş maaşlarını ve kıdem tazminatlarını alabilmek için İzmir Fuar Lozan kapısından ENDA Holding'e bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Ödenmemiş maaşları ve kıdem tazminatlarını almak için eylem yapan DEBA işçileri, "AKP hükümeti sermayeye gösterdiği şefkati, mağdur edilen biz işçilere göstermesini istiyoruz" dedi.

DEBA 2009 YILINDA KAPATILMIŞTI

2009'da kapatılan Denizli Basma Fabrikası (DEBA) işçileri, ödenmemiş maaşları ve kıdem tazminatlarını almak için Fuar Lozan kapısından ENDA Holding'e yürüyerek burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Açılamaya DİSK, ÖDP, Türk-İş, İşçi Hakları Derneği, CHP Kadın Kolları, HDK bileşenleri ve çok sayıda işçi katıldı. "DEBA İşçisi yalnız değildir" pankartının taşındığı yürüyüşte, sık sık "Direne direne kazanacağız", "Tazminat hakkımız söke söke alırız" sloganları atıldı.

ÖĞRENCİLERDEN DESTEK 

Eylemde işçilerin "Gasp etmek hırsızlıktır" yazılı bezleri üzerlerine bağlamaları ve bir grup öğrencinin siyah bir bezle halka oluşturup yürümeleri dikkat çekti. Açıklamayı okuyan Türk-İş 3. Bölge Başkan Yardımcısı Tuncer Kireççi, AKP hükümetinin sermayeye gösterdiği şefkati, mağdur edilen işçilere göstermesini istediklerini ifade etti. Kireççi, "Hukuk devleti isek lehimize verilen yargı kararlarının derhal uygulanmasını talep ediyoruz" dedi. X

İŞÇİLER SÖZLERİN TUTULMASINI BEKLİYOR

İşçilerin kazanılmış haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini belirten Kireççi, "En kısa zamanda sizden bir açıklama bekliyoruz. DEBA işçileri olarak bundan sonra yapacağımız demokratik hak arama mücadelemizdeki yol haritamızı tavrınız belirleyecek" dedi.

EmekDünyası.Net/DİHA