23 Kasım 2012, Cuma

İş cinayetine 7 gözaltı

Samsun Tekkeköy'de bulunan Eti Bakır İşletmesi'nde yaşanan ve 5 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayetine ilişkin Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı.

Eti Bakır İşletmesi'nde 5 işçinin ölmesine, 14 işçinin yaralanmasına neden olan iş kazına ilişkin 7 kişi gözaltına alındı.

300 TONLUK KAPAK…

Amonyak tankının kapağının montaj çalışması esnasında, halatın kopması üzerine 300 tonluk kapak işçilerin üzerine düşmüştü. Kapağın altında kalan işçilerden 5'i hayatını kaybederken, 4'ü ağır 14 işçi yaralanmıştı.

7 KİŞİ GÖZALTINDA

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Taşeron firmanın yetkilisi, kontrol görevlisi ve vinç operatörünün de bulunduğu 7 kişinin gözaltına alındığı, 3 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.

“İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİ ALINMADI”

Olay yerinde inceleme yapan işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarından oluşan 4 kişilik heyetin ilk değerlendirmesi, iş güvenliği önlemlerinin alınmadığına işaret etti. Uzmanlar, 'tedbirsizlik' yönünde görüş bildirdi. Heyetin olay yerinde yaptığı incelemeler dışında, yaralılarla birlikte 46 işçi ve ölen işçilerin yakınlarını dinlediği öğrenildi.

Bu arada, Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürü Erkan Koparmal, kazanın ardından yapılan enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Kapağın altında ceset veya yaralıya rastlamadık" dedi.

Geçtiğimiz yıllarda özelleştirilen Eti Bakır İşletmesi'ni satın alan Cengiz Holding'in, kapak montajını Çelkon isimli taşeron firmasına verdiği, ölen işçilerin ise Çelkom'dan işi devralan bir başka taşeron firmanın çalışanları olduğu ortaya çıktı.

EmekDünyası.Net/ETHA