05 Aralık 2012, Çarşamba

İş kazası değil, trafik kazasıymış!

İş kazası sonucu hayatını kaybeden Selin Erdem'in davasında mahkeme, henüz SGK raporu gelmeden "trafik kazasıdır" dedi ve şoföre 4 yıl hapis cezası verdi. Erdem’in yakınları ve Sine-Sen karara tepki gösterdi.

 

İş kazası sonucu hayatını kaybeden set emekçisi ve Sine-Sen üyesi Selin Erdem’in davasının karar duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

MAHKEME: OLAY TRAFİK KAZASI

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Erdem’in yakınları ile set emekçileri de katıldı. Kazanın iş kazası olduğuna dair itirazları dikkate almayan mahkeme, olayın trafik kazası olduğuna hükmederek şoföre ceza verdi.

Mahkeme, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kazanın iş kazası olup olmadığına dair rapor gelmemesine rağmen olay hakkında “trafik kazası” dedi. Karar çıksa da sigortadan olayın iş kazası olduğuna dair tespit gelmesi durumunda süreç değişebilir.

“BİR TEK ÖLÜM DAHİ ENGELLENDİYSE KAZANIM OLMUŞTUR”

Dava sonrasında Erdem’in ailesi sürecin takipçisi olacaklarını belirterek. Setlerde meydana gelebilecek bir tek ölümün bile engellenmesinin kazanım olduğunu söyledi. Selin Erdem, 1 Mayıs 2012’de Arka Sıradakiler adlı dizinin setinde çalışırken, mola sırasında bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

‘VİCDANLARI RAHATLATACAK OLAN TAZMİNAT DEĞİL ADALETTİR’

Sendika.Org’a konuşan Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, kazadan sonra yapımcı şirkete yaptıkları suç duyurusuna verilen takipsizlik kararına itiraz ettiklerini ve hukuki sürecin sürdüğünü hatırlattı. Ayden, kaza sonrasında “sorumluları tazminatla aklamaya çalışıyorlar ancak vicdanları tazminatla değil adaletle rahatlatabilirler” dedi.

Selin Erdem davasında süreci takip edeceklerini belirten Zafer Ayden, Sine-Sen’in set işçilerinin sigortalı bir şekilde çalıştırılması, setlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması, setlerdeki uzun süreli ve ağır çalışma koşullarının son bulması ve ücretlerin iyileştirilmesi talepleri için mücadelesini sürdüreceğini söyledi.

EmekDünyası.Net/Sendika.Org